Aktualno
StoryEditor

EU izbori: Hrvatski Faktograf provjeravat će fake news na Facebooku

25. Travanj 2019.

Hrvatski web portal Faktograf, zajednički projekt Hrvatskog novinarskog društva i GONG-a, pratit će vijesti objavljene na Facebooku uoči izbora za Europski parlament.

Naime, Facebook je na svom blogu objavio kako će, uoči izbora koji se održavaju u svibnju, zaoštriti borbu protiv širenja netočnih informacija, odnosno fake news, zbog čega širi svoju mrežu lokalnih provjeravatelja.

Riječ je o portalim/organizacijama u zemljama EU koji će pratiti i provjeravati informacije koje se o EU izborima objavljuju na Facebooku. U Grčkoj će to biti Ellinika Hoaxes, FactCheckNI u Sjevernoj Irskoj, Observador u Portugalu i Patikrinta 15min u Litvi.

Vijest koju ocijene netočnom prikazivat će se niže u News Feedu, kako bi se smanjilo njeno širenje, a stranicama koje je nastave dijeliti ukinut će se mogućnost ostvarivanja zarade i oglašavanja.

Svi oni licencirani su od strane Međunarodne mreže za provjeru činjenica (International Fact-Checking Network – IFCN), a ujedno i sudionici suradničke inicijative FactCheckEU.

Mreža trenutno uključuje 21 partnera koji provjeravaju činjenice na 14 europskih jezika: danskom, engleskom, francuskom, grčkom, hrvatskom, litavskom, nizozemskom, norveškom, njemačkom, poljskom, portugalskom, španjolskom, švedskom i talijanskom.

Dodatne mjere u cilju zaštite izbora u EU:

  • Click-Gap: sustav rangiranja u News Feedu koji može prepoznati kreira li internetska stranica sadržaj niske kvalitete tako što uzima u obzir postotak svih klikova na nju te ih uspoređuje s brojem klikova koje dobiva s drugih stranica ili sa statusom stranice na internetu. Veća je vjerojatnost da stranice koje imaju velik nesrazmjer u klikovima kreiraju sadržaj niže kvalitete kao što su netočne informacije.
  • opcija Context: prikazuje više informacija o izvoru članka, poput podataka o autoru s Wikipedije ili mjesta na kojima je članak podijeljen.
  • Trust Indicators:  pokazuju je li stranica već ranije dijelila netočne informacije, pruža uvid u principe provjere činjenica na toj stranici, etički kodeks, politiku objave ispravaka te informacije o vlasništvu, financiranju i članovima uredničkog tima.
  • Page Quality tab: služi za informiranje administratora stranica o Facebookovim politikama vezanim uz neprestano širenje netočnih informacija, te informacije o kršenju pravila u tom području. Ako je stranica iznova objavljivala netočne informacije, smanjuje se doseg njezinog cjelokupnog sadržaja na Fajsu i ukida se mogućnost oglašavanja ili korištenja proizvoda koji im omogućavaju ostvarivanje zarade.

Također, uskoro se dodaje i mogućnost da administratori vide i smanjuje li se doseg na njihovim stranicama zbog dijeljenja članaka sa senzacionalističkim/clickbait naslovima.

Kada su u pitanju grupe na Facebooku, njihovi će se administratori obavještavaati o provjeri informacija, a doseg grupe smanjivat će se ako se u njoj često dijele ‘lažne vijesti‘.

Više o tome kako se održava integritet informacija na Facebooku možete pročitati ovdje.

Originalni članak - ovdje.

16. travanj 2024 11:10