Tehnopolis
StoryEditor

Hugh Jackman intrigantniji od Oscara Pistoriusa

21. Veljača 2013.
Piše:
lider.media

Tajne službe nisu jedine sklone špijuniranju. I civili mogu prisluškivati, promatrati, pratiti... No sve je više i onih koji su nabavili protušpijunske uređaje radi otkrivanja možebitnih ‘buba’.

Isplati li se koga špijunirati, čime te uz koju cijenu, raščlanjuje se u novom broju Tehnopolisa, Liderova mjesečnika o tehnologiji, znanosti i inovacijama.

Tko zna, možda bi kojekakve ‘bube‘ pomogle ovih dana u objašnjavanju zločina počinjenog u domu Oscara Pistoriusa, južnoafričkog paraolimpijca proslavljenog i zato što je bionika (laički rečeno, to je znanstveno područje koje spaja tehnologiju i biologiju te uspijeva stvoriti umjetne organe, pa i sintetičku krv) odigrala veliku ulogu u njegovim sportskim pobjedama. Da razvoj bionike, ali i puko manipuliranje moždanim stanicama mogu promijeniti osobine čovjeka pokazuju znanstvene studije. Među ostalim, mogli bismo se pretvoriti u superheroje kao što su Wolverine, Hulk, Superman ili Ironman... Kojem ste superheroju najsličniji otkriva ‘test na stres‘ s Tehnopolisovih stranica.

Povod priči o superherojima nije stravična priča o južnoafričkom ‘Bladeu Runneru‘, nego to što će se u travnju, na snimanju novog nastavka filmskog serijala ‘X-Men’, na setu okupiti više mutanata superjunaka nego što ih je svijet ikad vidio na jednome mjestu. Mnogima je fiktivni junak kojeg utjelovljuje glumac Hugh Jackman (kandidiran za ovogodišnjeg Oscara za ulogu u filmu ‘Jadnici‘) sad sigurno još draži mutant od bioničkog čovjeka pa nije loše vidjeti kako nam virtualne igrice mogu pomoći da razvijemo supersposobnosti. Slične junacima iz ‘X-Mena‘, ne onima iz ‘Jadnika‘.

Žalosna je priča da su se odmrznule polarne rute, Sjeverozapadni i Sjeveroistočni prolazi u kojima su zaglavili brojni pustolovi. Žalosna za sve osim za vlasnike brodarskih kompanija i energetske magnate koji si sad skraćuju put do naftonosnih polja Arktika. Pišemo i o tome, a i mr. sc. Ivan Čačić, ravnatelj Državnoga hidrometeorološkog zavoda te predsjednik Svjetske meteorološke organizacije za Europu kaže da dugoročna klimatska predviđanja za Hrvatsku otkrivaju pojave koje zabrinjavaju, ali i optimistično upućuju na mogućnost produljenja turističke sezone

Na Tehnopolisovim stranicama gostuje i Anne Glover, molekularna biologinja i glavna znanstvena savjetnica Europske komisije koju je znanstveni časopis Nature svrstao među pet najutjecajnijih znanstvenika današnjice. Kaže da ne zagovara GMO, nego dokaze. U seriji vrsnih intervjua tu je i onaj s Matom Rimcem, inovatorom, vlasnikom i osnivačem tvrtke Rimac automobili. Objašnjava kako se i na YouTubeu vidi koliko smo uspješni. I on je sudjelovao (i u pobjedničkom je timu) na natječaju za gradnju prvih punionica za električne automobile u Hrvatskoj. Predstavljamo kako su te crpke zamišljene poput suncokreta.

Objašnjavamo i kako je molekularna biologinja dr. sc. Iva Tolić Norrelyke, voditeljica laboratorija za molekularnu staničnu biologiju i genetiku na Institutu ‘Max Planck’, došla do revolucionarnog otkrića koje bi moglo utjecati na razvoj novih lijekova protiv karcinoma. Znakovita je i priča o sljedećoj generaciji zaštite. Nakon više-manje 150 godina rada u sjeni, svojim se inovacijama na sva zvona hvale proizvođači kondoma i drugih zaštitnih sredstava.

Novi broj Tehnopolisa koji je na tržištu uz Lider 22. veljače (21. U Zagrebu), među ostalim, tumači i zašto se zbog tzv. OTT igrača kiseli osmijeh telekom-operatera, kome što obećava popis za jeftiniji šoping u 2013. godini, a i tko dobrovoljno seli u krletke.

05. svibanj 2024 07:31