Tehnopolis
StoryEditor

Od fizike do začeća, švedska znanstvenica razvila revoluconarnu metodu kontracepcije

07. Kolovoz 2017.

Znanstvenica Berglund Scherwitzl je korištenjem složene matematike i analize podataka razvila algoritam koji služi kao metoda kontracepcije, dizajniran tako da bude iznimno precizan kako bi mogao točno odrediti ovulaciju za vrijeme ciklusa.

Algoritam omogućuje da identificira kojim danima treba koristiti zaštitu, te ga odlikuje znatno viši stupanj sigurnosti od sličnih prirodnih metoda planiranja trudnoće, piše BBC.

Scherwitzl su rezultati toliko oduševili da je sa svojim suprugom, fizičarom Raoulom Scherwitzlom, pokrenula biznis nazvan Natural Cycles. Aplikaciju je pokrenula 2014., te broji oko 300 tisuća korisnika koji plaćaju mjesečnu ili godišnju naknadu za uslugu. U Velikoj Britaniji godišnja naknada iznosi 50 funti.

>>>Istraživanje: Većina žena ne zna koliko dugo nakon seksa sperma ostaje aktivna

Tvrtka je privukla oko 8 milijuna dolara investicija, te do sada njezin promet iznosi više od 6 milijuna dolara. Nakon nekoliko medicinskih ispitivanja, aplikacija je formalno dobila certifikat u veljači ove godine, te tako postala prva u svijetu tehnološki temeljena metoda kontracepcije.

Također, dobivanjem zelenog svjetla od strane njemačkog inspektorata i organizacije za certificiranje Tuv Sud, stekli su odobrenje za uporabu u svim zemljama EU.

Ipak, put od lansiranja aplikacije do dobivanja certifikata nije bio jednostavan. Odobrenje od strane Švedske agencije lijekovima je ukinuto 2015. godine, zbog isticanja upozorenja da aplikacija potiče rizično ponašanje među mladim ženama.

Iako je proizvod za sada certificiran samo u zemljama EU, on je dostupan u cijelom svijetu, te ga, unatoč ranijim prijeporima, koriste u 160 zemalja.

Tvrtki je 18 mjeseci bilo zabranjeno oglašavati aplikaciju, što je stvorilo veliku zapreku na putu za rast tvrtke. Scherwitzl kaže da, s obzirom na to da dolazi iz znanstvenih krugova, mislila je kako je dovoljno stvoriti proizvod koji je jako dobar, jer će se takav proizvod prodavati i svi će mu vjerovati.

No, ubrzo je shvatila da to nije tako jednostavno. Ipak, drago joj je što je u početku bila naivna, jer da je znala za sve izazove koji ju čekaju vjerojatno nikada ne bi pokrenula tvrtku.

Aplikacija se na tržištu oglašava da je jednako učinkovita kao kontracepcijska pilula, nakon što je provedena jedna od najvećih kliničkih studija o kontracepciji u kojoj je sudjelovalo više od 4 tisuće žena.

Tim istraživača, u kojem je bio i bračni par Scherwitzl, utvrdio je da je od ukupnog broja žena koje su aplikaciju koristile na pravilan način zatrudnjelo njih 7 posto, dok je kod kontracepcijskih pilula taj postotak iznosio 9 posto.

Scherwitzl stoga kaže da je njezin proizvod namijenjen ženama koje se strogo pridržavaju uputa aplikacije, te stoga nije primjenjiv za sve, pogotovo zato što ne štiti korisnice od spolno prenosivih bolesti.

>>>Poljski parlament ograničio pristup ‘piluli za dan poslije’

Osim što aplikacija služi kao metoda kontracepcije, tvrtka nastoji privući korisnice koje planiraju trudnoću kako bi uspjele što lakše ostati u drugom stanju.

Vizija tvrtke uključuje i podizanje svijesti o tome kako se tehnologija može koristiti za rješavanje problema vezanih uz zdravlje žena, što je u velikoj mjeri zapostavljeno.

Bračni par koji stoji iza svega također se nada da će povećati broj korisnika aplikacije u zemljama u kojima je religija prepreka za korištenje kontracepcije.

25. travanj 2024 09:15