Tehnopolis
StoryEditor

Stidi li se Hrvatska zbog nekulture?

26. Srpanj 2012.
Piše:
lider.media

Michael Jackson ga je prijavio. Marlon Brando, Steve McQueen i Jamie Lee Curtis također, a podrazumijeva se da je svoje patente prijavio i i Albert Einstein.

Priču o tim poznatim američkim herojima i antiherojima koji nisu oklijevali patentirati svoje izume donosi novi broj Tehnopolisa, Liderova mjesečnika o inovacijama, tehnologiji i znanosti pitajući se usput bi li se pokolebali da su morali proći procedure koje prolaze hrvatski izumitelji.

Patentiranje u Hrvatskoj traje godinama i nije jeftino. Čudi li onda što prema broju patenata na milijun stanovnika Hrvatska čak 17 puta zaostaje u odnosu na Europsku uniju?! Sramotno ili ne, ali proizlazi da je u Lijepoj Našoj na snazi nekultura patentiranja. Popisu raznih imenovanja na svojem putu u EU, Hrvatska je dodala i funkciju znanstvenog menadžera. Ipak, njegova je uloga samo administrativna. Zasad je u Hrvatskoj službeno 20 znanstvenih menadžera, a Tehnopolis otkriva tko su i koje su obveze tih stručnjaka za koje je, čini se, malo tko čuo. Dr. sc. Tome Antičić, novi ravnatelj IRB-a, objašnjava pak kako će kapitalna oprema u IRB-u, koja je najbolja u Hrvatskoj i široj regiji, biti dostupna hrvatskoj industriji i akademskoj zajednici

Tko se pak poveselio da će nakon otkrića Higgsova bozona otputovati u prošlost i budućnost, neka se još malo obuzda. Vremeplov je, piše u Tehnopolisu, otkazan do daljnjega. Ipak, tako nedostižna nije Kostarika u kojoj, prema nedavnim istraživanjima, žive najsretniji ljudi na svijetu. Svakako je trendi putovati u to eko-odredište, gotovo kao i krstariti podmorjem. Sudeći prema mišljenju analitičara i milijardera, podmornice su čak postale jeftinije od jahti, pa se bavimo i odgovaranjem na pitanje: pošto podmornica?!

A ono što je u 20. stoljeću bila industrijska revolucija, u 21. stoljeću postaje tzv. suradnička potrošnja. Tehnopolis zato donosi ideje kako se tim fenomenom okoristiti, a tumači i kako je tzv. samoobjavljivanje postalo možebitni poligon za zaradu svima koji vole pisati i piskarati. Korist donosi i tzv. Leap Motion, sićušna naprava koja svako računalo pretvara u uređaj za prepoznavanje gesta. I govor tijela poprima posve novo značenje u digitalnom svijetu.

Novi broj Tehnopolisa, među ostalim, donosi i procjene prema kojima ćeće do 2015. čak 40-ak posto prehrambene industrije u svijetu primjenjivati nanotehnologiju. Upozoravajuće zvuči i priča o 66 prirodnih agresora. Ovaj je put ‘ekstratehnopoličan’ poseban prilog posvećen E-bankarstvu. Tehnopolis koji je na tržištu od 27. zrpnja (26. u Zagrebu), govori i o tome zašto smo u bankama 24/7. 

Ne zaboravite, novi broj Lidera i Tehnopolisa možete pročitati na iPadu. Aplikaciju s pomoću koje ga možete kupiti skinite OVDJE.

18. svibanj 2024 13:36