Aktualno
StoryEditor

Znanstvena magija: Fizičari pokušavaju pretvoriti svjetlo u materiju

31. Ožujak 2018.

Iako bi u teoriji trebalo biti moguće pretvoriti svjetlo u materiju, u praksi je nešto malo teže. Teorijski okvir stvaranja materije iz svjetla postavljen je prije 84 godine, a danas je nekolicina znanstvenika odlučila provjeriti praktični dio, javlja Science Alert.

Takvo stvaranje materije, nazvano Breit-Wheeler proces, fizičari Gregory Breit i John A. Wheeler 1934. godine su opisali u svom znanstvenom radu. Breit i Wheeler otkrili su da ako bi došlo do sudara dvaju fotona nastali bi pozitron i elektron. S obzirom da reakciju nije jednostavno postići, Breit i Wheeler su napisali da je svaki pokušaj beznadan.

>>>MIT: Na korak smo do nuklearne fuzije

Danas su znanstvnici malo optimističniji, unatoč tome što eksperiment zahtijeva prisutnost masivne čestice visoke energije koja još uvijek nije korištena u laboratorijskim pokusima.

Znanstvenici Imperial College London 2014. godine osmislili su vlastiti eksperiment koji eliminira potrebu za visoko-energetskim česticama, te su sada napokon odlučili provesti eksperiment.

Jedan od znanstvenika istraživačkog tima objasnio je da će eksperiment biti čista demonstracija Einsteinove poznate formule za energiju E=mc2, no u ovom slučaju jednadžbu će okrenuti, odnosno foton pretvoriti u masu m = E / c2. Eksperimentalni set-up, kako tim naziva sudar dvaju fotona, nova je vrsta eksperimenta u fizici koji uključuje dvije laserske zrake izuzetno velike snage.

>>>VIDEO: IBM Watson AI u Airbus CIMON-u, prvom robotskom astronautu

Jedna od njih ima tisuću puta veću energiju od fotona, a druga oko milijun puta. Obje će stvoriti fotone koji će se međusobno sudariti. Unutar ciljne komore elektroni će udarati u zlatne ploče kako bi proizveli zraku visokoenergetskog fotona.

Drugi laser zraku će usmjeriti u sitnu zlatnu cijev kako bi se stvorilo polje toplinskog zračenja. Postupkom bi istraživači trebali uočiti nabijene pozitrone nastale sudarom. No, morat će detaljno provjeriti podatke kako bi bili sigurni da pozitroni nisu nastali drugim procesima. Ako eksperiment uspije, znanstvenici će moći bolje shvatiti svemir.

Ipak, ne postoji garancija da će eksperiment uspjeti, što je sasvim uobičajeno u svijetu znanosti.

25. travanj 2024 16:32