Tržište kapitala
StoryEditor

Najbolji fondovski menadžeri spuštaju loptu

08. Veljača 2016.

Samo je jedan fond prošle godine imao prinos viši od 20 posto. Riječ je o dioničkom fondu Fima Equity. Uz taj fond još je samo jedan svojim investitorima zaradio više od deset posto, dionički fond Hypo Alpe-Adria-Investa – HI-growth.

Promjena portfelja Fond Global Investa Fima Equity drugu godinu zaredom ostvaruje najbolje prinose na hrvatskome fondovskom tržištu. U 2014. svojim je investitorima zaradio čak 27,5 posto, a lani je prinos bio gotovo 22 posto. Prema javno dostupnim podacima (Hrportfolio.hr i Hanfa), fondovski menadžeri Fima Equityja izmijenili su portfelj fonda u odnosu na 2014. I dalje je najviše imovine uloženo u dionice Jadranskih luksuznih hotela (8,41 posto), no za razliku od 2014. u deset najvećih pozicija više nema dionica tvrtke Bačka, udjela u fondu KD Victoria te dionica SN Holdinga. Njihova mjesta u top 10 zauzele su dionice Cinkarne Celje, Hrvatskog telekoma, Transgasa, Krke... Imovina tog fonda lani je porasla za gotovo 21 posto. Na kraju godine fond Fima Equity upravljao je s 18,22 milijuna kuna, što je 3,16 milijuna kuna više nego godinu prije.

– U 2016. više ćemo se fokusirati na tržišta Rumunjske i Slovenije. I dalje ćemo biti i na hrvatskom tržištu, no nastojat ćemo restrukturirati portfelj tako da podjednakim omjerima sudjelujemo na sva tri tržišta – kaže Vesna Lončar, predsjednica Uprave Global Investa.

Fondovski menadžeri HI-growtha također imaju razloga za veselje. U posljednje četiri godine prinos tog fonda uvijek je u pozitivnim vodama, a u posljednje dvije taj je iznos dvoznamenkasti.

Tvrtke prvakinje

Lani su, dakle, svojim investitorima zaradili deset posto, a godinu prije 15,28 posto. – Pri upravljanju fondovima orijentiramo se na tvrtke za koje se rigoroznom analizom dokaže da imaju trajne konkurentske prednosti, pritom je pripadnost pojedinome gospodarskom sektoru u drugom planu. Snažna bilanca, stabilne ili sve više razine profitabilnosti te stabilni ili sve veći povrati na kapital tijekom mnogih godina samo su neki od pokazatelja koji upućuju na trenutačne konkurentske prednosti. Pokazatelji koji su još važniji, ali nisu toliko očiti da se mogu kvantificirati nekim pokazateljem, a odnose se na snagu brendova, kvalitetu poslovnog modela, kvalitetu menadžmenta, snagu korporativne kulture, troškovnog vodstva, inovativnosti i slično, ključ su za stvaranje i održavanje trajnih konkurentskih prednosti. Takve tvrtke prvaci su u svojim sektorima ili čak samo pojedinim nišama unutar velikih sektora. Biramo ih upravo zato što im te snage omogućuju da im poslovanje u pravilu raste i kad burze padaju. To nas uvelike približava idealu sigurnosti glavnice te osiguranja adekvatno visokih prinosa – objašnjava Matej Modrovčić, predsjednik Uprave Hypo Alpe-Adria-Investa. Imovina HI-growtha lani je porasla za 20 posto.

Na kraju godine fondovski menadžeri Hypo Investa upravljali su sa 61,81 milijun kuna imovine u tom fondu, što je za deset milijuna kuna više nego godinu prije. Promatrajući osobnu iskaznicu fonda HI-growth, najviše je imovine (7,90 posto) kao gotovina na računu. Na drugoj su poziciji dionice Grupe Admiral.

Polovina u SAD-u

Za fond HI-growth  karakteristično da je više od pola imovine uloženo u Sjedinjenim Američkim Državama, gotovo 13 posto u Ujedinjenom Kraljevstvu, a u Hrvatskoj oko 13,3 posto. Fima Equity pak malo više od dvije trećine imovine ima uloženo u Hrvatskoj, a oko 16 posto u Sloveniji. Idući fond koji je ostvario visok prinos jest mješoviti fond ZB global koji je svojim investitorima lani zaradio 9,26 posto. Najviše je imovine (6,25 posto) uložio u dionice Jamnice, a nakon njih u dionice slovenskoga Gorenja. U posljednje četiri godine ZB global svojim investitorima donosi zaradu, no prinosi još nisu dvoznamenkasti. Taj fond 55 posto imovine drži u Hrvatskoj, a gotovo 13 posto u Sloveniji. Trećina imovine u dužničkim je vrijednosnim papirima države i lokalne samouprave.

– Kao i do sada nastavit ćemo se oslanjati upravo na gore opisane tvrtke dok pripadnost pojedinim sektorima ostaje manje važna. Burzovne korekcije pritom shvaćamo kao svojevrsne popuste jer nam omogućuju povoljne kupnje dionica i obveznica takvih izvanrednih tvrtki – kaže Modrovčić.

Prave prilike

Fondovska industrija u posljednjih se šest godina borila s recesijom u Hrvatskoj, konsolidacijom portfelja i cjelokupnog tržišta. Svaki fondovski menadžer reći će kako su protekle godine bile izazovne, no da su uspjeli održati se na tržištu i krenuti dalje.

– Ključni izazov pri ulaganju u 2016. bit će otkriti ‘prave prilike’ podcijenjene dionice sa znatnim potencijalnom rasta. Kao i dosadašnjih godina, zbog očekivane volatilnosti tržišta vrlo ćemo se vjerojatno kao i ostali upravitelji fondova susresti s problemom kratkoga vremenskog horizonta dijela ulagača u fondove – kaže Lončar.

Nije lako ni jednostavno ostvarivati prinose jer svako je ulaganje rizik, pogotovo u dioničkim fondovima, a istodobno investitori očekuju prinos i zaradu, dokaz da je njihov novac siguran i da će profesionalac kojemu su ga i povjerili napraviti najbolje i najviše. Možemo se samo nadati da će opet doći vremena kad će hrvatski fondovi upravljati s više od 30 milijardi kuna (koliko su upravljali netom prije krize), da će biti snažni i sve više ulagati u tvrtke koje će pridonositi gospodarskom rastu.

20. travanj 2024 08:32