Znanja
StoryEditor

Coaching vještine u vođenju

11. Veljača 2015.
Piše:
lider.media

Zamislite vrlo čestu situaciju: Petar, zadužen za proces odabira dobavljača, u ponedjeljak ujutro s izvještajem dolazi k Ivani, svojoj šefici. Petar je napravio detaljnu analizu tri ponuđača, no još nije siguran u svoju odluku, a nije načistu niti želi li Ivana ipak imati zadnju riječ. Ivana je pak na osnovu izvještaja zaključila da odluka neće biti jednostavna; sva tri dobavljača imaju svoje prednosti, a obim i vrsta posla su unutar Petrove sfere odlučivanja.

Stoga, kad je Petar zapitao: za koga misliš da se trebamo odlučiti? Ivana odgovara coacherski: Treba nam još malo razmišljanja. Postavit ću ti nekoliko pitanja, od kojih će ti neka možda izgledati jednostavna, no hajdemo na njih odgovoriti:

  • Što u ovoj situaciji želiš postići, kratkoročno?
  • Što želiš dugoročno postići?
  • Da te probudim u 2 ujutro, koji bi dobavljač bio tvoj prvi odabir?
  • Kako bi taj odabir utjecao na firmu?
  • Kako bi taj odabir utjecao na tebe i posao koji ti radiš?
  • Koja ti je najveća briga u vezi ovog odabira?
  • I tako dalje

Postoji široka paleta pitanja koja bi Ivana mogla postaviti. U kojem će se smjeru odvijati ovaj coaching razgovor ovisi o okolnostima i o Petrovim reakcijama. I Ivana i Petar će prepoznati što su Petrove najveće nedoumice – coaching razgovor relativno brzo izdvoji ‘ključno pitanje‘ na koji obično već postoji i odgovor.

Što Ivana postiže ovakvim razgovorom? Prije svega, kvalitetniju odluku u vezi dobavljača - osim analize koja uključuje uglavnom brojke, dodatna pitanja vjerojatno će iskristalizirati i ostale rizične faktore odluke. Druga korist ovakvog razgovora je osnaživanje Petra na samostalnije odluke – prolazeći još jednom kroz različite aspekte odluke, Petar će biti sigurniji u svoj odabir i odlučnije će ga provesti i pratiti u realizaciji. Slijedeći benefit je Petrovo učenje – Ivana ga je provela kroz set pitanja koja će mu i u budućnosti biti putokaz za buduće analize i odluke. I konačno, umjesto da sama odluči, Ivana je pokazala Petru da ima povjerenja u njega i njegov pogled na situaciju, istovremeno mu pokazujući da odluka treba biti promišljena i argumentirana.

S Ivanine točke gledišta ovo je bilo dobro uloženih pola sata; Petar će, uz nekoliko ovakvih razgovora, imati sve više vještine i iskustva za samostalno odlučivanje i time osloboditi Ivanino vrijeme. S druge strane, odgovornost za odluku ostaje tamo gdje i treba biti: kod Petra. Da je Ivana odlučila sama, uvijek bi postojala mala mogućnost da Petar, u slučaju problema s dobavljačem, kaže: eto ti ga, sama si ga odabrala! Ovako Petar ostaje ‘vlasnik‘ svoje odluke. On nije nikako krivac, ali jest osoba koja odluku treba realizirati, uživati u uspjesima i rješavati probleme ako se pojave.

U kojim situacijama treba coachati svoje podređene? Postoje različiti odgovori iz teorije vođenja, no ja bih se ovdje vodila iskustvom. Coachati ne treba: kad su potrebne brze, život ili smrt odluke; kad zaposlenik nema znanja, iskustva, niti je mjerodavan da sam rješava situaciju. Coaching se koristi u svrhu razvoja zaposlenika i oslobađanja menadžerove energije i vremena za druge, kvalitetnije poslove. Poput Ivane, treba coachati u situacijama koje su malo veće od trenutačnih Petrovih kompetencija.

Još nekoliko riječi upozorenja, opet baziranih na iskustvu: u Ivaninom primjeru vidjeli smo da je coaching najavila upozorivši Petra da će mu postaviti neka, možda čudna, pitanja. Coachati zaposlenike ‘iz zasjede‘ nije samo neugodno, već je i neetično. Isto tako, na coaching se ne treba odlučivati iz mode ili hira. Ne vjerujete li svojim podređenima, ne želite li im zaista prepustiti dio odlučivanja, nemojte ni počinjati; lažni stav coaching se vrlo brzo prepoznaje, a posljedice mogu biti ozbiljne.

Želite li Vi biti coach- dobro nam došli na program ‘Biti coach‘. ‘Biti coach‘ i Lider pretplatnike daruju sa stipendijama u iznosu 50%, 30% i 20% cijene programa Biti coach.

‘Prijave pismene motivacije se prikupljaju do 23. veljače na e-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite., a potrebno je poslati životopis, motivacijsko pismo i kontakt podatke.

Tijekom veljače organiziraju se i dvije besplatne uvodne radionice programa ‘Biti coach‘:

- ‘Kako postati coach?‘ 4.2.2015. od 17-20h, na kojoj će polaznici saznati detalje o profesiji, te - ‘Coaching vještine i alati‘ 20.02, od 17-20h, na kojoj će biti više riječi o načinu rada, s naglaskom na coaching u poslovnom okruženju. Ulaz na radionice je slobodan, uz obaveznu prijavu koju možete napraviti putem web stranice http://www.cognita.hr/prijava-na-biti-coach.

24. travanj 2024 19:16