Znanja
StoryEditor

Kompanije grozničavo traže ideje kojima će udovoljiti potrošačima

18. Lipanj 2016.

U jednom od niza novinarskih tekstova koji donose preglede trendova za predstojeću godinu 2016. bila je najavljena kao godina inovacija. Velike su se nade polagale u startupove i tehnološke tvrtke čiji će mudri kadar osmisliti nove proizvode i usluge koji savršeno odgovaraju potrebama i željama vrlo kritičnih, tehnološki naprednih i zahtjevnih potrošača. Prema onome što se na tržištu pojavilo u prvih šest mjeseci, brojni stručni mediji, a među njima i sabirači trendova – Trendwatcheri, suvereno tvrde da je godina već opravdala epitet najinovativnije dosad. Spomenuta je stranica izdvojila čak 16 inovativnih (ne samo tehnološki inovativnih) proizvoda, usluga i ideja za koje je sigurna da će transformirati postojeću ponudu ili, u manje revolucionarnoj varijanti, utjecati na očekivanja potrošača. Zanimljivo, na njezinoj listi javnosti ne toliko poznatim, manjim tvrtkama (obično se u njima rađaju najbolje inovacije) pridružile su se velike, globalne kompanije koje su očito shvatile da dosadašnja ponuda, ma koliko draga potrošačima bila, ne može vječno biti konkurentna, osobito uzme li se u obzir da su se vremena prilično promijenila, a trenutačna tržišna pozicija vrlo promjenjiva.

Brendovi aktivisti

Jedan od takvih primjera onaj je čuvene glazbene televizije MTV. Tijekom godina MTV je transformirao svoju ponudu i, prateći trendove među mladima, u svoju ponudu uvrstio više ‘reality‘-šouova na štetu glazbenih minuta. Ono što je glazbena televizija nazvala inovacijom programa, stari su fanovi dočekali s prezirom. No čak i njih mogao bi razveseliti nedavni potez kompanije čiji cilj nije zarada već odašiljanje društveno važne poruke i, naravno, izgradnja brenda. Naime, MTV je na stotine radnih mjesta diljem Amerike instalirao inovativan sat koji vrlo plastično prikazuje koliko su žene diskriminirane na radnom mjestu. Odlučio je iskoristiti posljednje podatke prema kojima žena zaradi 79 posto plaće muškarca za isti broj odrađenih sati. Na tom je inovativnom satu moguće namjestiti alarm koji počne zvoniti kraj 79 posto radnog vremena, što znači da od tog trenutka nisu plaćene za posao koji obavljaju. Prilično je inovativan bio potez brenda sladoleda Ben&Jerry, koji je odlučio sudjelovati u rješavanju južnoameričke političke krize. Nevini, pomalo djetinji brend odlučio je pokazati svoje ozbiljno lice pozvavši potrošače da u njihovim slastičarnicama (uza sladoled, naravno) komentiraju opoziv predsjednice Dilme Rousseff u travnju ove godine. Ben&Jerry je taj projekt reklamirao po društvenim mrežama s hashtagom #amoreprogresso ili ‘debatirajte s ljubavlju‘ nastojeći tako smiriti burna neslaganja među stanovnicima Sao Paola. I naravno, naivno je misliti da jedan brend može uspostaviti socijalni mir, ali je svakako inovativno što se kompanija (i to strana) uključila u društveno-politička zbivanja zemlje u kojoj posluje i troši svoj marketinški proračun ne bi li promovirala društvenu harmoniju.

Ukorak s tehnologijom

Francuska aviokompanija Air France pak odlučila je svojim klijentima ugoditi na frivolniji način. Nije išla toliko daleko da se bori protiv spolne diskriminacije ili uvodi socijalni mir, ali njezinu inovativnu uslugu svejedno valja pozdraviti, jer njome pokazuje da se brine. I to do detalja. Air France je prošlog mjeseca sklopio partnerstvo s kanskim filmskim festivalom i predstavio uslugu gledanja festivalskih filmova Cinema To Go. Putnici koji nisu uspjeli pogledati film do kraja leta dobili su šifru koja im omogućava da ga dovrše u toplini svoga doma na bilo kojem uređaju koji im je povezan s internetom. Microsoft je, dakako, morao otići korak dalje u tehnološkoj inovativnosti jer je ipak to teren na kojem, zajedno s Appleom, vlada već desetljećima. Njegovi su inovatori početkom ove godine najavili update za Cortanu, osobnu digitalnu asistenticu za Windows 10. Dostupna u sklopu programa Windows Insider, nova verzija Cortane skenira elektroničku poštu i, sukladno sadržaju, šalje podsjetnike. Recimo, ako je Cortana prepoznala informaciju da ste nekome obećali prošetati psa ili poslati nekakve podatke, ona će vas u pravo vrijeme podsjetiti na ispunjenje obveze. Također, skenira radne navike korisnika (temeljem aktivnosti) i tako im pomaže u boljoj organizaciji vremena i rasporeda. Da je narodu tehnologija postala potrebna poput zraka shvatili su i u južnokorejskoj kompaniji LG U+ (tvrtka kći giganta LG-a) i u suradnji s proizvođačem namještaja Hanssemom lansirali takozvani LTE Magic Mirror iliti ‘čarobno ogledalce‘.

Visoka letvica Riječ je o ‘pametnom‘ ogledalu s dodirnim ekranom i ugrađenom visokokvalitetnom kamerom koja analizira bore i pore onoga tko se promatra u njemu. Magic Mirror potom obrađuje dobivene podatke, pridruži im informacije o vremenskim uvjetima, stupnju zagađenja ili sličnim eksternim faktorima te da svoju ocjenu stanja kože i savjete o njezi. Kupci proizvod, zajedno s dvogodišnjom pretplatom na usluge LG U+ Home, dobivaju za tričavih 880 dolara. Spomenuti su primjeri samo dio liste Trendwatchera, a izdvojeni su jer mahom uključuju velike, globalne kompanije koje su se za potrošače odlučile boriti inovativnom tehnologijom ili idejama. Kako stoji u izvješću s trendovske stranice, te su inovacije važne ne zato što će dramatično promijeniti neku industriju (kao što je to učinio Apple iPhoneom) već zato što govore o tome koliko su visoko potrošači dignuli letvicu, ali i o povećavanju njihova već ogromna očekivanja. Kako piše Trendwatching, ona su ta koja se poput virusa šire kroz industrije, različite ciljne skupine, a potom i kroz različita tržišta. Kompanije bi zato trebale pratiti što njihova konkurencija radi, koje im ideje prodaje i na kakav im način ugađa. Jedino tako s potrošačima mogu biti u toku. Zvuči teško? I jest.

20. travanj 2024 15:08