Znanja
StoryEditor

Najbolje studentske ideje u lovu na nagradu vrijednu milijun dolara

07. Siječanj 2016.
Piše:
Jasmina Trstenjak

U nacionalnom finalu prestižnoga studentskog natjecanja pobijedio je tim uvjeren da i prikupljanje otpada može pomoći životu u prenapučenim sredinama. Očekuje ga borba za prihvaćanje te ideje i na regionalnom natjecanju

Inovativni pristup dizajnu, digitalizacija, iskorištavanje napuštenih građevina, novi turistički proizvodi, peleti od biljnih ostataka, porez za pomoć najugroženijima – samo su neke od ideja kojima bi studenti željeli riješiti važan globalni izazov ‘Život u prenapučenim područjima‘. Dio je to projekata koje su studentski timovi Vern‘a predstavili pred stručnim žirijem u sklopu nacionalnog finala globalnog studentskog natjecanja ‘Hult Prize 2016‘. Natjecanje na kojem sudjeluju studenti s najboljih svjetskih sveučilišta ove se godine održava na temu ‘Crowded Urban Spaces‘, a zadatak je osmisliti društveno-poduzetničke ideje i projekte koji će pridonijeti održivoj ekonomskoj inkluziji stanovnika u prenapučenim područjima. U finalu je sudjelovalo deset studentskih timova koji su svoje projekte predstavili stručnom žiriju, a pobjednikom je proglašen Vern‘ov studentski tim New Horizons čiji su članovi Ivana Trušček Prenkpalaj, Dora Domaćinović, Filip Trezner  i Filip Mikić  predložili projekt koncipiran na temelju prikupljanja i prerade otpada, produkt-dizajna u suradnji s najvećim svjetskim autoritetima, s naglaskom na lokalnu autentičnost te proizvodnju i prodaju novonastalih predmeta internetom i u lokalnim trgovinama. Pobjedom u nacionalnom finalu članovi tima New Horizons osvojili su putovanje na regionalno finale Hult Prize 2016 prema vlastitom izboru – u London, San Francisco, Boston, Dubai ili Šangaj – gdje će se uz timove iz cijeloga svijeta boriti za glavnu nagradu, milijun dolara za realizaciju svog projekta.

Sjajna inicijativa

Mr. sc. Gordana Ćorić , zamjenica voditelja preddiplomskog studija Ekonomija poduzetništva i predavačica na kolegiju Dinamičko poduzetništvo, ispričala nam je kako je pokrenuta inicijativa da se Vern‘ uključi u to ugledno natjecanje. U proljeće 2013., govori profesorica koja je i mentorirala studente tijekom razvoja  njihovih ideja, na Vern‘u je pokrenut izborni kolegij Socijalno poduzetništvo i društvene inovacije (SPDI) na studiju Ekonomija poduzetništva. Kao pripremu za to prikupili su informacije o raznim natjecanjima, ljetnim školama, praksama na temu socijalnog poduzetništva.

- Naša bivša studentica Tena Pick, koja je magistrirala na Hult Internationalu u Londonu na studiju društvenog poduzetništva, bila nam je dragocjen izvor informacija o tome te nam je mnogo pomogla svojim iskustvom u dijelovima programa koji se odnose na mjerenje utjecaja društvenopoduzetničkih projekata. Njezino oduševljenje globalnim programom Hult Prize i dojmovi s Clinton Global Initiativea 2013. i 2014. uvjerili su nas da je to sjajna inicijativa u kojoj bi i naši studenti sudjelovanjem mogli mnogo naučiti. Prve godine obratila sam se samo studentima kolegija SPDI-ja i zainteresirala našu kreativnu studenticu Marinu Petrović te joj pomogla da izgradimo tim - objašnjava Ćorić.

Proroci strave

Prve godine njihov tim nije prošao u regionalno fnale, no već druge godine ideja tima u kojem su bile Marina Petrović, Klara Glavač  i Iva Focht našla se na regionalnom finalu. One su odgovarale na izazov vezan uz predškolsko obrazovanje u urbanim slamovima. U svojem radu i istraživanju, govori nam Glavač, došle su do zaključka da nije problem u ljudskim kapacitetima, znanju i iskustvu, nego u infrastrukturi na terenu i povezivanju ljudi diljem svijeta.

– Tako smo osmislile DOMe, jedinicu koja je gotovo samodostatna nastamba napravljena 60 posto od recikliranog materijala, opremljena svime što je nužno te didaktičkim novostima za djecu, a uz to može služiti kao sklonište, mjesto okupljanja, učionica, ambulanta itd. Dodatni korak bio je uključiti skupljače otpada iz slamova koji bi izravno nama prodavali materijale od kojih su se gradili dijelovi našeg DOMea. Drugi dio projekta bio je portal namijenjen povezivanju volontera, NGO-a, vladinih organizacija itd.; njemu bi se plaćala godišnja članarina, a ondje bi se zauzvrat mogle pronaći sve informacije o programima, financiranju, projektima i kriznim žarištima te kupiti ili iznajmiti i DOMe. Naravno, tu je bila i detaljna financijska konstrukcija prvih pet godina poslovanja. Kad je počela migrantska kriza, bilo nam je žao što smo gotovo ispali ‘proroci strave‘, no ispostavilo se da bi naš proizvod mogao biti itekako potreban – kaže Glavač.

Kad je riječ o Dubaiju, kaže da je to bilo nevjerojatno poticajno i zahtjevno iskustvo koje se mnogostruko isplatilo:

– Ambiciozni mentori i strogi suci potaknu vas da još više radite na onome što ste zamislili. Nema lažnog laskanja studentima, a ako im se vaša ideja sviđa, odmah nakon ‘pitcha‘ prilaze vam svi: od studenata koji žele s vama razgovarati i surađivati do investitora i sudaca – govori Glavač koja je u međuvremenu dobila poziv i mjesto ravnateljice natjecanja Hult Prize u Hrvatskoj, što znači da je bila zadužena organizirati četvrtfinale, kojeg do sada još nije bilo u tom obliku. Dobila je i stipendiju za ‘master‘ na Hultu u Bostonu.

Više od natjecanja

Pozitivno iskustvo s dubajskog natjecanja tima u kojem je bila Glavač povećalo je zanimanje za njega pa je Vern‘ ove godine imao čak deset timova koji su se željeli natjecati. Tako je ušao u krug fakulteta koji se izravno uključuju u natjecanje, a za nagradu pobjednički tim izravno sudjeluje u regionalnom finalu. Glavač bi ovogodišnjim pobjednicima sugerirala da projektu ne pristupaju olako, nego da svoju ideju od početka razvijaju kao pravi startup.

– Suci znaju razaznati tko zaista želi raditi ono što je osmislio, a tko je to napravio samo radi natjecanja. To također uključuje mnogo predanog rada i istraživanja te razvoja vještina i znanja koje možda još nemate, no smatram da se to višestruko vrati – savjetuje Glavač. 

Studenti na različitim natjecanjima mogu testirati znanje i vještine stečene na fakultetu, grade kompetencije, kredibilnost, iskušavaju svoju sposobnost snalaženja u novim uvjetima koji su najbliži onome što ih čeka na tržištu rada. Osim toga, kaže profesorica Ćorić, studenti s kojima je surađivala dok su sudjelovali na takvim natjecanjima nastavili su biti aktivni u traženju posla, osmišljavanju vlastitih pothvata, otkrivanju novih područja izobrazbe i djelovanja te razvoju karijere.

02. svibanj 2024 16:47