Znanja
StoryEditor

Ono što je popularno poželjet će i vaši najizbirljiviji potrošači

14. Kolovoz 2015.
Piše:
sbabic1

Kada biste pitali potrošače što točno žele, dobili biste odgovore koji ne služe ničemu ili, u najboljem slučaju, malo čemu. Tako barem tvrde ‘trendwatcheri‘ koji u svom najnovijem izdanju (portal Trendwatching mjesečno objavljuje prognoze o marketinškim i potrošačkim trendovima) pišu o najboljim inovacijama u posljednjih 12 mjeseci.

Popularnost određenih inovacija, tvrde, najbolji je odgovor na pitanja s početka priče jer ne samo da pokazuje što potrošači žele nego i to kako razmišljaju te kakvi se sve drugi proizvodi, usluge ili kampanje mogu zavrtjeti oko određenog noviteta. Za bolje razumijevanje te teze dovoljno je spomenuti primjer iz ne tako davne prošlosti. Riječ je o mobitelu, proizvodu koji je uspio zadovoljiti potrebu potrošača koje ni oni nisu bili svjesni ili barem ne u tolikoj mjeri da je život bez te inovacije danas praktički nezamisliv. ‘Trendwatcheri‘ navode da bi se svaki oglašivač proučavajući aktualne inovacije trebao upitati što potrošači očekuju od njih te kako ih (već ako nisu sami inovatori, odnosno nisu lansirali konkretnu stvar) mogu zadovoljiti.

Praktični brendovi

Primjerice, oglašivači bi mogli nešto naučiti iz inovativne kampanje brenda Durex, lansirane u Francuskoj u ožujku ove godine. Kampanja s hashtagom #LoveBot bila je namijenjena korisnicima Twittera, i to onima kojima je nedavno slomljeno srce. Durex je tako svakog korisnika koji je objavio ‘tweet‘ s oznakom slomljenog srca (

U hotelu Banks Antwerp u svoju su ponudu uvrstili i miniormare (pojednostavnjeno minibarove s odjećom). Ormari su se punili odjećom brenda Pimkie, i to na osnovi podataka o gostu (poput spola) i vremenske prognoze. Svaki je gost hotela tako mogao kupiti odjeću i isprobati odjeću koja se nalazila u njegovoj sobi, a zbog popularnosti te inovacije Pimkie planira taj koncept proširiti i u nekim drugim hotelima u Parizu, Londonu, Berlinu i Milanu. Taj primjer otkriva koliko zapravo potrošači vole praktičnost i usluge koje olakšavaju i skraćuju vrijeme potrebno za šoping.

Tko se smije

A praktični su i tzv. Soap Bus Tickets koje je u Šri Lanki lansirala organizacija Asiri Group of Hospitals. Ona je odlučila odgovoriti na problem higijene u javnom transportu pa je izradila specijalne vozne karte koje se s malo vode doslovce pretvaraju u antibakterijski sapun. Sljedeća inovacija koju hvali stranica Trendwatching.com jest ekstenzija na Google Chromeu Smile Suggest. Naime, ona s pomoću internetske kamere registrira stranice koje izazivaju osmijeh kod ‘surfera‘ te ih na osnovi širine osmijeha registrira i pamti. Ta inovacija nije samo simpatična nego i ostale igrače na tržištu može inspirirati u pronalasku načina kako, poput Smile Suggesta, tehnologiju učiniti intuitivnijom te u realnom vremenu ponuditi potrošačima proizvode ili usluge prema njihovim potrebama, ali i raspoloženju.

Da tehnologija može biti i racionalna (racionalnija od samih kupaca), pokazuje i primjer brenda, odnosno digitalne usluge, Paribus. Nakon što skinu ‘plug-in‘ Paribus, korisnici mogu biti sigurni da će se ta aplikacija brinuti o tome da su dobili proizvod po najboljoj cijeni. Naime, poznato je da se u svijetu digitalnog kupovanja cijene mijenjaju praktički na dnevnoj razini i korisnik ima pravo zatražiti novac ako trgovac promijeni cijenu nakon njegove kupnje. Paribus pak skenira račune online šopinga (kupnju na dvadesetak online adresa, uključujući Amazon, Walmart, Target) i uime kupca pregovara o povratu novca, odnosno o kupnji prema novoj, nižoj cijeni i pritom zadržava 25 posto uštede.

I brend Topshop nastoji inovirati i olakšati način na koji kupci kupuju njihove proizvode. Tako su tijekom londonskog tjedna mode u veljači ove godine u suradnji s Twitterom organizirali kupnju u stvarnom vremenu. Oglašivač je prije kampanje analizirao rasprave korisnika o trendovima s modnih pista te korisnicima omiljene postavio na digitalne billboarde u šest britanskih gradova. Točnije, postavili su modele odjevene u trendovsku odjeću Topshopa te ih ohrabrivali da pitanja u vezi s odabirom objave na Twitteru ili pak pronađu sve informacije o tome kako i gdje kupiti određeni komad odjeće. Kako pišu na Trendwatching.com, taj primjer pokazuje kako pružanje informacija o proizvodima u stvarnom vremenu može olakšati, ali i poboljšati iskustvo kupnje. Stratezi brenda Christian Louboutin pokazali su pak kako se brinu za sve svoje kupce, neovisno o boji kože. Trend ‘nude‘ ove je godine hit ne samo u kozmetičkoj nego i u modnoj industriji, ali u Louboutinu su, logično, primijetili da ‘nude‘ ili boja kože nije jednaka u svim rasama.

Stoga su odlučili lansirati liniju poznatih salonki u različitim nijansama ‘nudea‘ koje se stapaju s kožom bijelkinja i Afroamerikanki. Tim je potezom Louboutin oduševio svoje kupce jer je pokazao kako dublje analizira potrebe svojih kupaca negoli to čini konkurencija.

Otvaranje dijaloga

Posljednje bi se moglo reći i za kineski brend mobitela Meitu koji je lansirao aplikaciju Meitu Xiuxiu. Ona je trenutačno najpopularnija u Kini, ali i aplikacija koja broji najviše ‘downloada‘ na svijetu (980 milijuna). Popularnost aplikacije potaknula je kompaniju da na tržište izbaci pametni telefon M4 s 13-megapikselnom prednjom kamerom za selfije i unaprijed instaliranim aplikacijama koje služe uljepšavanju fotografija. Dakle, Meitu je ljubav potrošača prema selfijima podignuo na višu razinu i praktički im je ponudio instant-paket koji im omogućava da snimaju savršene fotke bez mnogo muke i truda.

U koštac s mnogo ozbiljnijim problemima uhvatio se brend HP koji je odgovorio na sve veća očekivanja potrošača kad je riječ o uključivanju korporativnog svijeta u društvene probleme. U svibnju ove godine sklopili su partnerstvo s brazilskom nevladinom udrugom Maes de Se te su se tako ne samo sami uključili u problem rastućeg broja nestalih osoba nego i ‘natjerali‘ potrošače da učine isto. S pomoću tehnologije ePrint njihovi printeri automatski tiskaju plakate sa slikom nestale osobe u printerima kućanstava ili poslovnih ureda koji se nalaze u blizini ili na lokaciji prijavljenog nestanka. Taj potpuno novi način sudjelovanja brenda u djelovanju udruga trebao bi motivirati i ostale oglašivače da iskoriste vlastite proizvode i usluge za neki viši cilj.

I na kraju vrijedi spomenuti i brend Cerveja Feminista (feminističko pivo) iza kojeg stoji grupa marketinških kreativaca iz Brazila. Oni su odlučili na tržište izbaciti pivo namijenjeno ženama kako bi potaknuli dijalog o poziciji žena, ponajprije u oglašivačkoj, ali i drugim industrijama. Žene koje su osmislile etiketu stoje i iza aktivističke grupe 65/10, čije je ime inspirirano dvjema činjenicama: 65 posto žena smatra da ih reklamna industrija prikazuje na pogrešan način i da ih samo deset posto sudjeluje u oglašivačkoj industriji. U svakom slučaju izvješćem autori na stranici Trendwatching.com poručuju kako svaki pametni oglašivač treba pratiti popularne inovacije bez obzira na sektor iz kojeg dolazi jer ih one mogu inspirirati, ali i upozoriti na potrebe koje njihovi kupci imaju, a ostaju neizgovorene.

20. travanj 2024 01:46