Znanja
StoryEditor

Parodiranje stereotipa širi se internetom poput zaraze

26. Veljača 2012.
Piše:
sbabic1

Riječ je o duhovitim tweetovima i videouratcima u kojima se parodira ponašanje i izjave određenih demografskih, spolnih i kakvih god skupina (muškarci o ženama, crnkinje o bjelkinjama ili straight muškarci o onima koji to nisu itd.). S jedne strane svjedoči o snazi interneta da dobru foru munjevito proširi, ali i da njenim kreatorima otvori mogućnost dobre zarade i željene slave

Tijekom uobičajenih tumaranja internetskim svijetom naišla sam na komentar izvjesne Palonkice koja je sapuničarskim fanovima predložila da slože video ugledajući se na ‘Shit Girls Says’ (prijevod, vjerujem, nije potreban). U toj je simpatičnoj inicijativi posebno zanimljivo da se na (meni) posve neuobičajenim mjestima uopće spominje posljednji internetski hit koji na novom kontinentu podiže prašinu od kraja prošle godine. Inače u svijetu moderne tehnologije i internetskih mreža ‘meme’ označava video, sliku, frazu ili ideju koja se bez nekoga logičnog razloga širi među internetskom populacijom. Ovaj put riječ je o poprilično duhovitim tweetovima i videouratcima u kojima se parodira ponašanje i izjave određenih demografskih, spolnih i kakvih god skupina, a pošto se na površinu iznose svi mogući prihvatljivi i neprihvatljici stereotipi (muškarci o ženama, crnkinje o bjelkinjama ili straight muškarci o onima koji to nisu itd.) ‘meme’ se analizira iz svih mogućih rakursa. S jedne strane svjedoči o snazi interneta da dobru foru proširi poput kakve laboratorijski stvorene zaraze, ali i da njenim kreatorima otvori mogućnost dobre zarade i željene slave. S druge strane neki su se mediji i udruge raspisali o lošoj strani ‘Shit Someone Says’ fenomena jer se, prema njima, iza šale krije seksizam i rasizam.

Vulgarni stari otacPriča o tom fenomenu počinje negdje 2009. kad je mladi komičar Justin Halpern napustio Los Angeles i vratio se u roditeljsko gnijezdo u San Diegu. Što iz dosade, što iz zabave otvorio je twitter račun u kojemu je bilježio smiješne izjave svoga starog, bezobraznoga i vulgarnog oca. Tweetovi (poput: ‘Valentine’s day is bullshit. Our DNA demands we f**k each other, so if you need a holiday to talk your wife into screwing you, it’s over’) privukli su na tisuće fanova zbog čega je Halpern dobio priliku potpisati ugovor s izdavačkom kućom i u svijet pustiti knjigu koja je brzo postala američkim bestselerom. No ni tu nije bio kraj. Za oca koji nalikuje liku Franka iz ‘Svi vole Raymonda’ zapalila se i američka televizijska kuća CBS koja je mladog komičara angažirala kao koscenarista u istoimenoj humorističnoj seriji. Nažalost serija nije bila dugog vijeka jer je CBS, kao javna televizija, morao cenzurirati očeve ‘tweetove’ (takvo što, primjerice, ne bi nikad trebao učiniti HBO) zbog čega je cijela priča izgubila na draži i ostvarila gledanost ispod svakog očekivanja. Ipak to nije bio kraj priče o Justinu i njegovu ocu. Naime dvije godine poslije taj format ili, točnije, internetski ‘meme’, oživio je u nešto modificiranu obliku, ali jači nego ikad.

Dodaš mi dekicu?Jedne travanjske večeri prošle godine Graydon Sheppard i Kyle Humphrey odmarali su se uz male ekrane kad jedan od njih priupita drugoga može li mu dodati dekicu. S obzirom na to da to pitanje zaista zvuči ženskasto mladićima je palo na pamet ne bi li bilo dobro otvoriti twitter-račun na kojemu će bilježiti tipično ženske izjave. U svega tri mjeseca broj fanova je narastao na gotovo sedam tisuća, a do prosinca se udeseterostručio. Potaknut uspjehom dvojac je odlučio širu publiku upoznati s idejom ‘Shit Girls Say’ pa je lansirao istoimeni YouTube kanal. Pilot u kojemu je Sheppard glumio odjeven u djevojku pušten je 12. prosinca, a u njemu jednu od uloga igra i Juliette Lewis. I to se pokazalo, pogađate, dobrim potezom budući da se videoklip brzinom munje proširio socijalnim mrežama te po rasadnicima humora kakvi su Reddit i 9gag i u svega tjedan dana ostvario više od četiri milijuna ‘pogleda’. Uspjeh prve epizode pokrili su Wired, The Onion i Huffington Post, a ta medijska pokrivenost dijelom je zaslužna i za to da kanal ima 60 tisuća preplatnika, a videouratke u prosjeku pregledava gotovo 11 milijuna korisnika.

Bjelkinja crnkinjiSheppard i Humphrey vjerojatno nisu ni sanjali da im takva banalna dosjetka može donijeti svjetsku slavu kao ni to da će gluposti koje žene ispaljuju parodirati korisnici iz različitih djelova svijeta. Tijekom ove godine osvanulo je na stotine novih videouradaka u kojima glume obični ljudi, glumci, komičari, a obrađeno je na desetke LGTB-ova, etničkih ili kulturoloških stereotipa. E tu je sad nastao problem. Svega nekoliko dana otkako se narod stao rugati ženama i njihovim poštapalicama javila se kanadska kolumnistica The Globe and Maila Lynn Crosbie upozorivši autore da su njihove šale uvredljive i vrlo seksističke. No taj je komentar bio mala beba naspram lavine koju je prouzročila parodija afroameričke komičarke Francesce Ramsay. Ona je, naime, navukla plavu periku u videu ‘Shit White Girls Say to Black Girls’ i ismijala ponašanje svojih pseudoprijateljica, bjelkinja, narugavši se njihovoj percepciji crnačke populacije. Kolumnisti Guardiana, Huffington Posta, Jezebela i nemalog broja internetskih portala postavili su pitanje tko je tu rasist. Izruguje li se Ramsay bjelkinjama duhovito komentirajući svakodnevni rasizam koji trpi ili je riječ tek o običnoj šali.

Nema formulePrema pisanju američkog portala Colorlines.com Ramsey je izjavila da joj je cilj bio nasmijati ljude ali i otvoriti im oči, a humor je, uzgred rečeno, divan način da se nekog prozove, a da se taj ne uvrijedi. Također drže da je sjajna stvar što nešto tako naizgled banalno kao što je internet ‘meme’ može u fokus staviti probleme s kakvima se susreće crnačka populacija, posebno ima li se na umu da je mnogo manje zastupljena od bjelačke. No zaista je nevjerojatno da jedna kućna šala (vulgarnog oca ili mladića ispod dekice) može, jedino zahvaljujući novim tehnologijama, prerasti u pravi fenomen koji ne samo da zabavlja narod na cijelom planetu nego propituje i ključna društvena pitanja i društvene stereotipe. Ima li se sve to na umu ne treba čuditi zašto su kompanije toliko ‘nabrijane’ na virtualni svijet u kojemu je zaista sve moguće pa čak i to da njihove kampanje korisnici sa zadovoljstvom šire i prosljeđuju članovima njihove društvene mreže. Fenomen ‘Shit Someone Says’ dokazuje da oni zaista jesu na pravome mjestu, ali osim originalne i duhovite ideje ne nude nikakvu bolju formulu koja bi ih mogla vinuti u zvijezde.

26. travanj 2024 17:10