Znanja
StoryEditor

Poslovna šansa aplikaciji za opuštanje u virtualnoj stvarnosti

31. Ožujak 2016.
Piše:
Jasmina Trstenjak

Na nedavno završenome studentskom natjecanju Business Plan u sklopu projekta ‘Postani/ostani poduzetnik‘ titulu pobjednika odnio je tim Escape the life čiji su članovi studenti sa Studija dizajna na Arhitektonskom fakultetu i Akademije dramske umjetnosti u Zagrebu

Više od sto prijava, 25 odabranih timova, pet pobjednika i samo jedan od njih najbolji od najboljih − Escape the life. Rezultati su to nedavno završenoga studentskog natjecanja Business Plan, koje je organizirala Razvojna agencija Zagreb u sklopu projekta ‘Postani/ostani poduzetnik‘ (POP) kako bi studentima koji često imaju briljantne ideje, ali nisu sigurni kako i odakle krenuti, olakšala put u poduzetničke vode.

Tim Escape the life u sastavu za POP činili su Petra Grubišić sa Studija dizajna na Arhitektonskom fakultetu i Matija Drniković s Akademije dramske umjetnosti u Zagrebu (u timu su još Ivan Mrđen i Luka Matić, obojica s Akademije dramske umjetnosti). Razvili su aplikaciju za opuštanje u virtualnoj stvarnosti te osim napredne edukacije osvojili još i šest mjeseci predinkubacije u Tehnološkom parku Zagreb.

Mogu to i producenti

Njihova je aplikacija namijenjena uređajima poput Oculus Rifta i HTC Vivea, a korisnik pri njezinu pokretanju bira okruženje u kojem se želi opustiti (poput plaža, šuma, slapova i sl. snimljenih u 360 stupnjeva i obogaćenih opuštajućom instrumentalnom glazbom i prirodnim šumovima), vrijeme koliko se želi opuštati (od pet do 30 minuta) i način na koji to želi ostvariti (s blagim kretanjem ili bez, svaka je lokacija snimljena na dva do tri načina).

Drniković pojašnjava da je ideja pokrenuta kao diplomski projekt na odsjeku produkcije Akademije dramske umjetnosti i iako su imali najviše nedoumica u određivanju strategije plasmana proizvoda i procjeni prihoda, uspješno su ih prevladali. Kao najveću prednost sudjelovanja na natjecanju, ističe testiranje ideje i koncepta.

− Projekt je u ranoj fazi razvoja i natjecanje poput POP-a može mu dati vjetar u leđa. Korisno je i zato što potiče na razmišljanja o projektu i to ponajprije u kontekstu poslovnog plana. U konačnici, već i umrežavanje s drugim natjecateljima donosi mnogo koristi. Svi smo uglavnom studenti i početnici u poduzetništvu tako da je razmjena znanja, ideja i iskustava itekako važna i dobrodošla – govori Drniković.

U planu otvaranje tvrtke

Zasad još rade na optimizaciji snimanja sadržaja u 360 stupnjeva, a očekuju da će do kraja ove godine snimiti nekoliko osnovnih opuštajućih okolina, koje bi zatim plasirali u sklopu prve verzije aplikacije. Tvrtku namjeravaju otvoriti u jednom trenutku, napominje Drniković, i to s idejom daljnjeg pozicioniranja u kreiranju audiovizualnog sadržaja za virtualnu stvarnost. Upravo je to i glavni cilj projekta vrijednog 242.196,58 kuna, od čega potpora EU iznosi 218.865,26 kuna, a čiji je nositelj Razvojna agencija Zagreb (partneri na projektu su Grad Zagreb i Ekonomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, u suradnji sa SEECEL-om) − uspješno promovirati mogućnosti za ulazak i ostanak u poduzetništvu.

27. travanj 2024 05:17