Aktualno
StoryEditor

Ready, steady, code! - Profesionalci u hackatonu ponesu papuče ili rade u pidžami

01. Prosinac 2016.

Treću godinu zaredom održano je programersko natjecanje ‘Ready, steady, code!‘ (RSC) koje su organizirali Fakultet organizacije i informatike (FOI) i tvrtka Asseco SEE. Na ovogodišnjem je natjecanju, koje se održalo u prostorijama Prve gimnazije u Varaždinu, sudjelovalo 56 natjecatelja iz četiriju zemalja ‒ Hrvatske, Litve, Srbije, Bosne i Hercegovine ‒ koji su bili podijeljeni u 14 timova. Sudjelovalo je i šest srednjoškolaca, a četvero ih je proputovalo čak 1300 kilometara. Mladi Litavci kažu da nisu požalili. Nakon prijava koje su pristigle iz raznih zemalja, poput Turske, Srbije, Španjolske, Tunisa, SAD-a, Ukrajine, Rusije, Velike Britanije, Rumunjske, Švicarske, Južne Koreje, Kirgistana i Gane, natjecatelji su morali proći testiranje kao lagani uvod u 24-satno intenzivno rješavanje zadatka koji im je otkriven tek u subotu ujutro, 26. studenoga, kad je hackathon službeno počeo. Pred programere je stavljen zadatak programiranja aplikacije za pub-kvizove.

Pokrenut radi natjecatelja

Nagradu od 10.000 kuna za prvo mjesto osvojio je tim ["hip", "hip"] u kojemu su bili Ivan Oršolić, Antonio Lopac, Alen Martinčević i Leo Siniša Radošić. Tim ‘minimun niminuna‘ u sastavu Danijel Vincijanović, Leon Palaić, Hrvoje Bradvica i Hrvoje Hrvoić osvojio je nagradu od 6000 kuna za drugo mjesto, a trećeplasirani tim Time is money, u kojem su bili Luka Marčec, Tino Balint, Dean Jakovljević i Igor Rinkovec, za svoje je vrijeme utržio 4000 kuna. ‒ Naš hackathon pokrenut je radi natjecatelja, a ne radi prikupljanja ideja, rješenja ili besplatne radne snage kao što je to slučaj s nekim drugim natjecanjima. Sva su rješenja ‘open source‘.

Prednost je i što natjecanje počinje ujutro i programeri nastupaju svježi. Svim sudionicima plaćen je prijevoz, hotelski smještaj organiziran je za tri dana: dan održavanja hackathona te dan prije i poslije. Pobrinemo se i za zdravu prehranu. Uza standardne grickalice i neograničene količine energetskih napitaka, čaja i kave osigurali smo im kuhanu hranu ‒ kaže jedan od idejnih začetnika natjecanja RSC Boris Tomaš, asistent na Katedri za razvoj informacijskih sustava na FOI-ju, koji je otkrio i kako prepoznati profesionalce u hachatonu ‒ to su oni koji ponesu papuče ili rade u pidžami.

U međunarodnoj ligi

Natjecanje ‘Ready, steady, code!‘ ove je godine, prvo u Hrvatskoj, primljeno u međunarodnu ligu Major League Hacking čiji je predstavnik Kevin Lewis, zadivljen ozbiljnošću natjecanja, sjedio u stručnom žiriju, a organizirao je i mininatjecanje !Light u kojem je pobjedu odnio Danijel Vincijanović uspjevši najvjernije reproducirati zadanu mrežnu stranicu koristeći se samo CSS i HTML kodovima. Na RSC-u upotrijebljena je suvremena tehnologija kao što je BLE Beacon i Amazon Alex koja je omogućile da se kvizovi pokreću glasom ili ulaskom u prostoriju. Natjecatelji su mogli osjetiti sve pogodnosti članstva u MHL-u.

18. travanj 2024 16:01