Znanja
StoryEditor

Zaboravite novčanike, stigao je Apple Pay!

23. Srpanj 2015.
Piše:
sbabic1

Nakon premijere u SAD-u usluga plaćanja bez novčanika Apple Pay za korisnike Apple Watcha i iPhonea 6 napokon je prošlog tjedna stigla u Europu, i to, očekivano, na tržište Ujedinjenoga Kraljevstva.

Kako je najavio Appleov čelni čovjek Tim Cook, tvrtka uslugu planira proširiti na ostatak svijeta, zbog čega se može tvrditi da koncept mobilnog plaćanja više nije trend budućnosti, nego postaje ‘mainstream‘. Sumnjate? Ekipa iz Marketing Weeka tvrdi da za to nemate nikakva razloga jer je Apple, po tko zna koji put u svojoj povijesti (posebno novog milenija), okidač koji će potaknuti ulazak drugih igrača na to tržište i ohrabriti korisnike da iskušaju uslugu ne nužno na svojim iPhoneima nego na, primjerice, Androidima.

Appleov katalizator Google Wallet na tržištu postoji već tri godine, a strani mediji tvrde da su tek nakon Appleova prodora počeli bilježiti znatan rast broja korisnika koji se služe i Googleovom uslugom. Također, snaga Appleova brenda ubrzava partnere, trgovine, potrošačke i financijske brendove da osiguraju infrastrukturu koja omogućava plaćanje bez novčanika poput, primjerice, NFC tehnologije koja radi na malim udaljenostima. Stoga se ne treba čuditi tome što nakon Apple Paya u Ujedinjeno Kraljevstvo do kraja godine stižu Android Pay i Samsung Pay, a od početka srpnja Barcleycard prodaje nosivu tehnologiju bPay koja omogućava beskontaktno plaćanje specijalnim ključem, naljepnicom ili narukvicom. Kako je za Marketing Week objasnio Jeremy Nicholds, izvršni direktor za mobilne tehnologije u Visi Europe, plaćanje s pomoću NFC tehnologije, odnosno beskontaktno plaćanje ili plaćanje bez gotovine, čak i kartica, više nije samo marketinški trik nego trajna promjena koja donosi pravu revoluciju u svijetu trgovine, ali i marketinga. Primjerice, u trgovinama koje raspolažu NFC tehnologijom može se platiti prislanjanjem pametnog telefona (ako imate Appleovu, Samsungovu ili Googleovu aplikaciju) bez gužvi, ‘kusura‘ ili, na kraju, novčanika. U budućnosti je izgledno da ćete  također moći kupiti proizvod ili ulaznicu za koncert omiljenog benda prislanjanjem mobitela na reklamni plakat; londonska podzemna željeznica već sad omogućava kupovanje ulaznica korisnicima Apple Paya. Potonje je, smatra šef u Visi, hvalevrijedan potez koji će poslužiti kao svojevrstan katalizator za uvođenje tog  načina plaćanja i u druge sektore. U Visi, koja je sklopila partnerstvo s Appleom i Android Payom, tvrde da bi se mobilna plaćanja samo u Velikoj Britaniji mogla popeti na 1,2 milijarde funti te da će se tom uslugom do 2020. koristiti šezdeset posto Britanaca. S obzirom na to da je uoči lansiranja Apple Paya tvrtka imala potporu osam britanskih banaka, a 250 tisuća prodajnih mjesta opremilo se tehnologijom koja podržava plaćanje pametnim telefonom, Nicholds smatra da je pitanje trena kad će novac u kovanom i papirnatom obliku postati rijetkost.

Transformacija šopingaKako piše Marketing Week, Richard Koch, čelni čovjek financijske ustanove UKCA, ne vjeruje da će Apple Pay ili Android Pay tako brzo požnjeti uspjeh. Apple Pay, tvrdi, trenutačno je dostupan korisnicima najnovije generacije pametnih telefona, zato se ne može očekivati da će usluga biti prihvaćena masovno. – Čak i da Apple uvede neke promjene, potrošači će se trendu priključivati malo-pomalo. U tijeku su pregovori da se beskontaktno plaćanje uvede u britanski prometni sustav, u mrežu taksija, parkirališta i sličnog, i ako se to dogodi, bit će jednako utjecajno kao i Apple Pay – smatra Koch i dodaje da bi stvar dodatno mogli zakomplicirati sami brendovi koji uvode neke specifičnosti, novotarije kako bi ulovili potrošače. Ta konkurencija nalikuje na onu u kartičarskom biznisu, samo što biste umjesto različitih kartica u novčaniku ovdje imali različite virtualne novčanike (Apple, Google, Samsung i slično). Primjerice, Samsung Pay služi se tehnologijom takozvanih čitača magnetske vrpce (engl. magnetic strip readers) koji su, pogotovo na američkom tržištu, dostupni u više trgovina, pa su tako zanimljiviji većem broju brendova. Ovog ljeta Samsung planira lansirati inačicu pametnog telefona Galaxy sa spomenutom uslugom, i to ne samo na američko tržište nego i na južnokorejsko, a uskoro i europsko, i to u partnerstvu s Visom i MasterCardom. Za Marketing Week progovorio je i direktor prodaje Samsunga Europe Vincent Slevin koji tvrdi da Samsung Pay neće samo transformirati način plaćanja nego i cijelo iskustvo kupovanja. Prodavači će se umjesto da naplatu moći usredotočiti na prodaju proizvoda, odnosno više se posvetiti željama i potrebama kupaca. To da plaćanje bez novčanika poboljšava kvalitetu prodajnih usluga uspješni će brendovi teško moći ignorirati.

Rast prodajeBritanski brend Pret a Manger jedan je od onih koji u ulasku usluge Apple Pay vide priliku za dodatnu zaradu. Na beskonktatno plaćanje (s pomoću klasičnih kartica) pri kupnji trenutačno otpada šezdeset posto njegovih  ukupnih transakcija, a očekuje da će u partnerstvu s Appleom povećati i taj udjel i ukupni volumen prodaje. Na američkom je tržištu nakon lansiranja Apple Paya brend Whole Foods zabilježio porast mobilnog plaćanja za četiristo posto, a Pantera Bread za osamdeset posto. Britanski stručnjaci tvrde da bi ti postoci kod njih mogli biti i viši s obzirom na to da više prodajnih mjesta već ima NFC infrastrukturu negoli su imale američke trgovine uoči lansiranja Apple Paya. Apple Pay je do početka srpnja na velikom američkom tržištu uspio sklopiti partnerstvo s više od tristo bankarskih i kartičarskih brendova, s pomoću iPhonea može se platiti u sedamsto tisuća trgovina (u rujnu 2014. bilo ih je oko 220 tisuća), a prema najavama, broj automata za Coca-Colu koji prihvaćaju Apple Pay do 2016. povećat će se s četrdeset na sto tisuća. Svojim iPhoneom u Americi ćete uskoro moći plaćati i parkirne karte, račune u restoranima, ali i gorivo na benzinskim crpkama. S obzirom na to da će trend pratiti Samsung i Google, jasno je da bi se uskoro doista mogle ostvariti prognoze o tome da će nam pametni telefoni služiti i kao novčanici.

25. travanj 2024 05:34