Znanja
StoryEditor

Zašto je važno imati autentične i mudre političare

14. Lipanj 2012.
Piše:
lider.media

Ostavku je na svoju ministarsku poziciju, na Tijelovo, dala Mirela Holy, a premijer ju je prihvatio, dodavši svom notornom ‘Sorry...‘, izjavu za javnost o obavezi pridržavanja pravila političkog ponašanja.

Slijedom nesretnih okolnosti po potonjeg, čitava je drama kulminirala tijekom njegova druženja s prijateljem u čijoj je velebnoj hvarskoj vili noćio. Socijaldemokratski premijer je prijatelj drugog najbogatijeg hrvatskog poduzetnika i to je druženje privuklo pažnju medija, te zasjenilo njegovu odluku o prihvaćanju ostavke stranačke kolegice. Tiskovnu je konferenciju iskoristio da se, na svoj način, osvrne na primjedbe koje je dobio na svoj račun: Spavat ću gdje želim!

Neki od mojih kolega, kojima su odnosi s javnošću struka, ocijenili su tu izjavu premijera pomalo nezgrapnom i preporučili mu da razmisli o tonu i formi. Meni se čini da je problem u sadržaju! Postavlja visoke standarde ponašanja, a sam se mora braniti za svoje postupanje. Nije li to važniji problem o kojem je malo bilo riječi!? Riječ je ovdje o (odsustvu) autentičnosti i mudrosti političara! Holy je autentična! Ali naivna! I to je pravi razlog zbog kojeg joj nije mjesto na ministarskoj poziciji. Platila je ministrica Holy cijenu svojoj naivnosti, iako je radila što i ostali političari. Bilo bi dobro kada bi njen primjer utjecao i na promjenu važeće partitokratske paradigme: preduvjet uspjeha - biti u ili blizak stranci.

U demokraciji većina građana putem izbora bira svoje predstavnike, a oni im se kroz javnu komunikaciju obraćaju šaljući im svoje poruke iz kojih će birači dobiti dojam o tome koje stavove ti ljudi zastupaju. Da bi mogli shvatiti te stavove očekuju neke vrijednosti, a koje su među strankama različite u nekim bitnim detaljima. Ili bi trebale biti! Birači očekuju odanost stavovima, a ne stranci!Svi se, naravno zalažu za slobodu, no razlika između socijalista i liberala, primjerice, jest, između ostalog, u tome što za socijalistu društvo ima prednost pred pojedincem, dok će za liberala pojedinac biti temelj svakog prava. Sljedeća je temeljna vrijednost socijaldemokracije jednakost i socijalna pravda, dok liberale više zanima pravo na privatno vlasništvo i zaštita privatnosti, a svakome u skladu sa njegovom spremnošću za poduzimanjem tržišnog rizika i nagrada za sposobnost prilikom tržišne utakmice.

Postoji još jedna važna razlika između njih, a ta je vrijednost iznimno važna u socijaldemokraciji: solidarnost koja podrazumijeva suosjećanje s žrtvama nepravde i nejednakosti. I liberali suosjećaju, no razlike među pojednicima su po njima - prirodne. Što bi Čačić rekao ‘Shit happens!‘ To je kvaka 22 u slučaju premijera Milanovića: pod maskom socijaldemokrate krije se – dakle - liberal, a posljedica neautentičnosti je nedosljednost. Premijer predsjeda strankom čije temeljne vrijednosti ne živi! Nije autentičan i nije dosljedan! Izazov za birače je kada politički aktivni pojedinci pod maskom jedne ideologije pokažu u kriznim sitacijama drugačije lice. Problem je za birače kada se ta maska skine (ili se iza nje može zaviriti) tek nakon dobivenih izbora. Pa ti budi mudar!

www.tatjanadivjak.hr

14. travanj 2024 06:43