Preporučeno
StoryEditor

Znate li koja su najbolje plaćena zanimanja?

11. Rujan 2016.

Tijekom školovanja svatko mašta o velikoj plaći, o tome da će si moći priuštiti stan, automobil, godišnji odmor, pokoju novu krpicu. Naravno, to je samo mašta i sanjarenje jer kad stupi na okrutno tržište rada, vrlo brzo shvati što ga čeka i koliko će dugo morati raditi i trsiti se ne bi li dostigao plaću od 1000 eura. Ipak, neki do tog cilja stignu prije od drugih. Promatra li se prosjek, dug je put do njega. U 2016. prosječna je mjesečna neto plaća, prema servisu Moja plaća, bila 5357 kuna, a u lipnju je, prema državnoj statistici, iznosila 5686 kuna.

Stalna edukacija

– Osim kategorije top-menadžmenta i menadžerskog posla, koja ima oko 113 posto odnosno 76 posto višu plaću u odnosu na prosjek, najbolje su plaćena zanimanja ona u informacijskoj tehnologiji (+35 posto viša od prosjeka), gdje je prosječna mjesečna neto plaća 7212 kuna, i ljudskim potencijalima, gdje je prosječna mjesečna neto plaća 7205 kuna (34 posto viša od prosjeka) – poručuju nam s portala MojPosao.hr.

Prije deset godina tržište rada bilo je potpuno drugačije nego danas. Danas se traže kompetencije drugačije od onih prije jednog desetljeća. Budući da se globalno tržište i trendovi (koji utječu i na trendove u Hrvatskoj) mijenjaju, usudili bismo se reći, svakih nekoliko godina, ako ne i svake, zaposlenici se moraju stalno obrazovati.

– Neovisno o izboru zanimanja i posla, cjeloživotno je obrazovanje imperativ. Katkad su jednodnevne radionice ili seminari sasvim dovoljni da utvrdite gradivo ili nadogradite znanje, čak i da se specijalizirate za neko područje. Mnogo je ustanova i besplatnih edukacija, online ili fizičkih, na kojima se možete kvalificirati za pojedino zanimanje. Mogućnosti su beskonačne, samo treba imati volju za učenjem i istraživati ih – kažu s portala Moj posao. Napominju kako su za usavršavanje znanja katkad dovoljni internetska veza i slobodno vrijeme, stoga izlika za odgodu edukacije gotovo nema.

– Bez obzira na to učimo li obavljajući posao ili u slobodno vrijeme, mudro je s vremena na vrijeme osvježiti znanje i steći nove vještine  zbog kojih ćemo biti kokurentniji kandidati u struci – ističu ondje. Danas, srećom, nije potrebno previše novca za ulaganje u dodatnu edukaciju. Ponuda je raznolika i svi koji žele samostalno učiti uvijek mogu posegnuti za besplatnim online alatima i edukacijama. Naravno, treba imati na umu da takva vrsta edukacije pogoduje onima koji već imaju znanje i vještine koje onda nadograđuju novostima koje se događaju na tom području.

– Mladim naraštajima taj je oblik učenja i usavršavanja gotovo urođen jer odrastaju uz nove tehnologije. Stariji  koji žele ostati konkurentni trebali bi također slijediti to načelo. Uvijek se može samostalno istraživati besplatne online mogućnosti. Današnje je tržište dinamično, nove se vještine usavršavaju i nadograđuju velikom brzinom. Zato su certifikati korisni, no ako ih trenutačno ne možete priuštiti, to ne znači da morate stagnirati u obrazovanju – zaključuju na portalu MojPosao.hr. Među najplaćenijim su zanimanjima u Hrvatskoj farmaceuti,  stomatolozi, kontrolori leta, financijski stručnjaci i konzultanti.

Tko je u modi

– Budući da je riječ o specifičnom znanju i vještinama potrebnima za obavljanje tih poslova, treba završiti odgovarajući fakultet i prema potrebi se i dodatno usavršavati na spomenutom području. Usavršavanje vještina najučinkovitije je ako se izvodi u sklopu radnog mjesta, no osim toga svakako treba kombinirati više različitih izvora, od formalnog odnosno neformalnog tečaja ili seminara i slično do webinara – objašnjava Jelena Janković, MBA, voditeljica Career centra Zagrebačke škole ekonomije i managementa (ZŠEM).

Da bi netko dostigao tu razinu da ima najplaćeniji posao u Hrvatskoj, odnosno da bude u toj kategoriji, treba uložiti mnogo vremena i truda. Najvažnije je što je taj proces stalan.

– Ako želite (p)ostati konkurentni na tržištu rada, stalno usavršavanje jedini je put kojim možete zadržati konkurentnost – zaključuje Janković.

Svi smo čitali po novinama koliko otprilike zarađuju najbogatiji Hrvati. Šesteroznameknaste brojke mnogima su san, ako ne i cilj. Da bi se to postiglo, treba mukotrpno raditi na sebi, obrazovati se maksimalno i usavršavati gdje se stigne, to je temelj. Nakon toga slijede naporan rad i dokazivanje. I ako imate sreće, možda jednom zaradite šesteroznamenkaste brojke. Sada su najmodernija zanimanja u sklopu ICT industrije. Iako službeni obrazovni sustav trenutačno,  barem količinski, ne prati potrebe tog dijela industrije, sve je više onih koji se odlučuju za takvu karijeru. I financijaši su uvijek moderni, kao i pravnici, da ne spominjemo liječnike i stomatologe.

Deset najbolje plaćenih djelatnosti

1. Proizvodnja koksa i rafiniranih naftnih proizvoda 13.466 kn 2. Vađenje sirove nafte i prirodnog plina 13.452 kn 3. Pomoćne uslužne djelatnosti u rudarstvu 10.343 kn 4. Zračni prijevoz 10.218 kn 5. Proizvodnja osnovnih farmaceutskih proizvoda i pripravaka 9.396 kn 6. Šumarstvo i sječa drva 9.032 kn 7. Proizvodnja računala te elektroničkih i optičkih proizvoda 8820 kn 8. Telekomunikacije 8.520 kn 9. Financijske uslužne djelatnosti, osim osiguranja i mirov. fondova 8.403 kn 10. Znanstveno istraživanje i razvoj 8.328 kn

04. svibanj 2024 09:50