Svijet
StoryEditor

EU novinari na sudu s Europskim parlamentom, traže da se objavi na što zastupnici troše naknade na plaće

27. Rujan 2016.

Grupa od 29 novinara iz svih zemalja članica Europske unije zatražila je od Europskog suda pravde da ospori odbijenicu Europskog parlamenta vezano uz pristup informacijama o tome kako 751 zastupnik troši gotovo 40 milijuna eura dodataka na plaću svake godine.

– Smatramo vrlo zabrinjavajućim to što Europski parlament nema kontrolu nad tim kako se troši 38,7 milijuna eura novca europskih poreznih obveznika, a dodatno je zabrinjavajuće što sam Parlament to smatra opravdanim – kaže Nataša Pirc Musar, slovenska odvjetnica koja zastupa tim novinara.

Sudski proces je započeo u studenom 2015. kada je podneseno 29 tužbi (svaka u ime jednog novinara) Europskom sudu pravde kojima se traži otvaranje dokumentacije Europskog parlamenta o tome koliko novca europarlamentarci dobivaju povrh svojih plaća u vidu raznih naknada, od općih i putnih troškova, dnevnica i troškova osoblja. Paneuropska inicijativa za slobodan pristup informacijama – MEP‘s projekt – formirana je u lipnju 2015. kada su novinari koji predstavljaju sve države EU zatražili od EP-a pristup informacijama kako, kada i zašto europarlamentarci troše taj novac što je Parlament odbio. Svi su zahtjevi odbijeni s obrazloženjem da bi to ugrozilo sigurnost osobnih podataka te da bi udovoljavanje takvom zahtjevu uzrokovalo puno dodatnog radnog vremena. Osim toga, Europski parlament je ustvrdio kako ne posjeduje dokumente o tome kako zastupnici troše naknade koje dobivaju povrh plaće. Nakon što su novinari podnijeli tužbe EP je ponovio svoje argumente, no novinari zahtijevaju da te informacije postanu javne.

- Vrijeme je da se Europski parlament, institucija na koju bi europski građani trebali moći računati, suoči s tim zadatkom i objavi informacije – rekla je slovenska novinarka i voditeljica MEP projekta Anuška Delić, dodajući kako se nada da će sami zastupnici izvršiti pritisak na Europski parlament da učini ispravnu stvar.

Odgovarajući na argumente EP-a odvjetničko društvo Pirc Musar je izdalo priopćenje u ime 29 novinara kojim pobija neke od točaka obrane Parlamenta.

– Prilično smo razočarani obranom Europskog parlamenta. Njihovi ključni argumenti se kriju iza tri pravna slučaja u kojima su činjenice značajno različite od našeg. U slučaju Bavarian Lager traženi podaci su se odnosili na lobiste, odnosno ljude koji ne obnašaju javne funkcije. U našem slučaju se traženi podaci odnose na zastupnike u Europskom parlamentu te njihove pomoćnike i savjetnike. Nadalje, u dva Dennenkamp slučaja tražili su se podaci koji se odnose na mirovine zastupnika dok mi želimo rasvijetliti kako se troše javna sredstva dodijeljena zastupnicima i jesu li ona zaista potrebna za rad u Parlamentu – kaže Pirc Musar.

Također, ističe kako je zabrinjavajuće da EP nema dokumentaciju na što zastupnici troše dodatke na plaću koji iznose 4300 eura po zastupniku mjesečno. Iako znaju da ne mogu dobiti dokumente ako oni ne postoje, Pirc Musar ističe da su ukazali na značajan nedostatak u nadzoru javne potrošnje te očekuju da donositelji odluka naprave odgovarajuće promjene u sustavu.  Osim toga, ukazuju na to da se osobni podaci europskih dužnosnika i zaposlenika EU štite puno više nego oni običnih građana.

– Pozivamo Europski parlament da se prestane skrivati iza zastarjelih interpretacija čiji osobni podaci trebaju biti bolje zaštićeni. Umjesto toga želimo da EP omogući pošteniji balans između prava europskih dužnosnika i prava građana na pristup informacijama – kaže Pirc Musar.

26. travanj 2024 02:45