Poslovna scena
StoryEditor

Cerar i Orbán dogovaraju alternativu Oreškovićevoj nizinskoj pruzi

20. Siječanj 2016.

Miro Cerar i Viktor Orbán sastat će se u petak, 22. siječnja, u Brdu kod Kranja na zajedničkoj sjednici slovenske i mađarske vlade. Taj podatak sam po sebi ne bi imao neku težinu za Hrvatsku da jedna od glavnih tema drugog po redu sastanka dvojice premijera neće biti gradnja drugoga kolosijeka na pruzi od Kopra do Divače u Sloveniji koja spaja luku Koper s Budimpeštom i dalje prema istočnoj Europi.

To može imati direktnog utjecaja na hrvatski megainfrastrukturni projekt – nizinsku prugu od Rijeke do Mađarske – koji sa svakom promjenom vlasti ponovno izroni kao nacionalni prioritet. Tako je i mandatar i budući premijer Tihomir Orešković među prva tri projekta koja planira pokrenuti naveo upravo tu prugu.

Slovenci guraju prugu i bez EU Slovenci su teška srca prihvatili odbijenicu Europske komisije koja je preko fonda CEF (Connecting Europe Facility) odbila financirati gradnju toga uskoga grla slovenske željeznice koje bi njihovu luku spojilo sa srednjom Europom. Slovenija želi pozicionirati luku Koper kao jakoga konkurenta na Jadranu, ali nije uspjela u financijsku održivost tog, za Sloveniju ‘najvažnijega infrastrukturnog projekta‘, uvjeriti europske blagajnike unatoč jakim lobistima u Bruxellesu. Nedostatak europskih sredstava Slovence pak nije odgovorio od daljih nastojanja da taj projekt realiziraju, gotovo pod svaku cijenu. U slovenskoj vladi, kako neslužbeno doznajemo, postoji nekoliko varijanti o kojima se pregovara sa stranim partnerima. Razgovaralo se tako, prenijeli su slovenski mediji, s predstavnicima velike kineske kompanije China Road and Bridge Corporation (CRBC), koji su Ljubljani ponudili javno-privatno partnerstvo za realizaciju tog projekta vrijednog oko 1,4 milijarde eura, kao i financiranje preko kineske Exim banke. No, kako to obično biva s Kinezima, njihova ponuda ide u paketu s nekoliko tisuća kineskih građevinara, što se vladi Mire Cerara čini kao prevelika politička cijena. Zato su se okrenuli svojim susjedima Mađarima, kojima također nude model javno-privatnog partnerstva u gradnji drugoga kolosijeka na brdovitom i teško premostivom terenu. Mađarima se tako nudi većinski udio u novoosnovanoj tvrtki, a na stolu je navodno i koncesija za Luku Koper, a sve to, možda i mnogo više, bit će u petak predstavljeno Viktoru Orbánu. Čeka se samo njegovo zeleno svjetlo.

Cijeli tekst možete pročitati u novom broju Lidera.

26. travanj 2024 09:04