Poslovna scena
StoryEditor

Od lipnja 2017. više nema famoznog roaminga

30. Listopad 2015.

Nakon dugih godina i nekoliko obrata, čini se da je Europska unija uspjela privesti kraju jednu od najboljih reklama za svoje postojanje – troškove roaminga.

Veća naplata mobilnih usluga u inozemstvu trebala bi do lipnja 2017. nestati, nakon što je Europski parlament u utorak izglasao zakon dogovoren s Vijećem Europske unije. Prijedlog je predstavljen potkraj 2013. i već tada najavljivan je kao gotova stvar, ali priča se zakomplicirala kada je stigao u ruke Vijeća, ravnopravnom zakonodavnom instancijom u EU, gdje sjede predstavnici članica EU. Krenuli su pokušaji razvodnjavanja pravila i odustajanja od potpunog ukidanja roaminga, najviše zahvaljujući utjecaju telekoma u velikim državama članicama poput Njemačke koji su se žestoko borili protiv prijedloga Komisije.

Snižavanje cijene

Iako se roaming ne može potpuno ukinuti bez jasne zakonske podloge, Komisija još od 2007. postupno smanjuje maksimalne iznose tako da su danas već drastično niži u odnosu na početno stanje. Lobiranje u Vijeću pokazalo se lakšim nego u Parlamentu, koji je inzistirao na osnovnoj ideji ukidanja, iako su telekomi uspjeli odgoditi primjenu i dobiti neke ustupke. Konačni dogovor tako definitivno navodi lipanj 2017. kao krajnji rok za ukidanje roaminga, ali i sadrži ograničenje kako bi se spriječila zloporaba te mogućnosti, prije svega ‘permanentni roaming‘, odnosno nabava SIM kartice u članici s niskim troškovima i stalno korištenje u drugoj, skupljoj zemlji. U tu svrhu, postojat će maksimum nakon kojeg će se morati plaćati dodatna naknada, premda osjetno niža nego je sada slučaj s cijenama roaminga.

Internetska neutralnost

Za detalje će biti zadužena Komisija, što znači da će imati presudan utjecaj na formiranje maksimalnih cijena nakon ukidanja roaminga za dvije godine. Dok milijuni građana EU čekaju taj veliki dan, mogu se utješiti dodatnim sniženjem cijene roaminga od travnja sljedeće godine kada će operateri moći naplatiti tek neznatno više od cijene u matičnoj državi do 0,05 centi za pozivanje, 0,02 centa za poslani SMS i 0,05 centi za megabajt, sve bez PDV-a.

Osim te, građanima najzanimljivije teme, Parlament je potvrdio i dogovor o internetskoj neutralnosti, odnosno zabrani davateljima internetskih usluga da usporavaju ili otežavaju pristup nekim uslugama (primjerice, blokiranje pristupa aplikacijama koje nude usluge konkurentne uslugama operatera) i diskriminiraju sadržaj ili korisnike (jednak tretman svega internetskog prometa).

26. travanj 2024 14:24