Poslovna scena
StoryEditor

Radnici Dine prosvjeduju, Čačić tvrdi da će zadržati posao

14. Lipanj 2012.

Pedesetak radnika Dina Petrokemije iz Omišlja na Krku danas je prosvjedovalo na Krčkom mostu zbog neisplaćenih plaća i njihova neriješenog statusa. Prosvjed je trajao oko pola sata, tijekom kojih su radnici, prelazeći cestu u neprekidnoj koloni kod naplatnih kućica na kopnenoj strani mosta, onemogućavali prolazak njime.

Blokade prolaska trajale su po nekoliko minuta, nakon kojih su radnici propuštali dio vozila, koja su čekala u kolonama. Prosvjed je prošao mirno. Kako je istaknuo predstavnik radnika Milivoj Dražić, prosvjed je spontano organiziran nakon devet mjeseci očekivanja rješenja. Prosvjednici nisu dobili podršku sindikata koji djeluju u Dini, napomenuo je.

Prvi potpredsjednik Vlade i ministar gospodarstva Radimir Čačić komentirajući prosvjed radnika omišaljske Dina Petrokemije rekao je da će radnici zadržati svoj posao iako će tvrtka vjerojatno ići u stečaj. Čačić je nakon Vladine sjednice novinarima rekao kako nije istina da radnici Dine nisu dobili ništa, za razliku od radnika Diokija.- Dioki i Dina su dijelovi holdinga koji će nastaviti proizvodnju u formi koja će vjerojatno ići kroz stečajni postupak. Proizvodnja će se nastaviti, no za razliku od Diokija Zagreb, zaposlenici omišaljske Dine nastavit će raditi - poručio je Čačić.

- Bivši vlasnik Robert Ježić je navodno izvlašćen, a iza sebe je ostavio dugove. Sad se ne zna tko je vlasnik dok radnici žele raditi za svoje plaće a ne za otplatu dugova bivšeg vlasnika. Ne zanima nas tko će biti vlasnik Dine, Hrvatska elektroprivreda (HEP) ili banke, želimo samo da se vlasnik brine za svoju imovinu i vraćanje dugova - naveo je Dražić. Istaknuo je da u Dini i dalje radi dio od ukupno 320 radnika i to bez odgovarajućih uvjeta, među kojima je i pitka voda.Miljenko Ferenčak, jedan od pokretača prosvjeda, kazao je da radnici više ne vjeruju nikome, ni ministru financija Slavku Liniću, ni prvom potpredsjedniku Vlade i ministru gospodarstva Radimiru Čačiću niti premijeru Zoranu Milanoviću. Istaknuo je da se radnicima lagalo u lice kad se govorilo o razrješenju stanja u tvrtki.- Ovaj prosvjed je izraz čistog očaja ljudi. Ovo je antisocijalna država - naveo je Ferenčak.

01. svibanj 2024 23:33