Znanja
StoryEditor

Nove će generacije umjesto pismom komunicirati slikom

18. Prosinac 2015.
Piše:
lider.media

Ako bi valjalo izdvojiti samo jednu stvar za koju se može reći da je 2015. bila njezina godina, nema sumnje, bili bi to emotikoni (engl. emoji). Slikovne ikone koje najčešće simboliziraju, odnosno izražavaju emociju ili radnju masovno su se počele upotrebljavati pojavom pametnih telefona, a ove godine riječ ‘emoji‘ ne samo da je i službeno ušla u Oxfordski rječnik nego je proglašena i imenicom godine.

Na zgražanje tradicionalista, na jednome je velškom fakultetu izražavanje tim simpatičnim simbolima proglašeno jezikom na svijetu koji najbrže raste. Kako navodi Independent, o njihovoj snazi svjedoče i podaci da je ugledni New York Times jedan emotikon iskoristio u naslovu članka, a The New Yorker objavio i na naslovnici. Ruska vlada čak planira zabraniti upotrebu emotikona koji prikazuju istospolni par, a američki predsjednik Obama, logično, veliki je obožavatelj takvoga slikovnog izražavanja. S obzirom na to da su potrošači, posebno milenijci, tako lijepo prihvatili emotikone, i marketingaši su ih posljednjih dvanaest mjeseci počeli sve češće uvrštavati u svoju komunikaciju. Neki su na njima temeljili i cijelu marketinšku kampanju.

Potrošači ih vole Časopis AdAge stoga je u novom izdanju izdvojio deset kampanja koje su se na jedinstven i inovativan način koristile  slikovnim jezikom kako bi se približile potrošačima i, naravno, povećale prodaju svojih proizvoda i usluga. Kompanija Domino‘s Pizza među prvima je prepoznala mogućnosti koje pruža komunikacija emotikonima. Još potkraj prošle godine osmislila je model dostave s pomoću popularnog ‘emojija‘ koji prikazuje krišku pizze. Kupcima je ponudila dva načina lake dostave: utipkavanjem sintagme ‘jednostavna narudžba‘ u tijelo SMS poruke (ili ‘tvit‘) ili uporabom spomenutog emotikona. Pokazalo se da se narod četiri puta češće koristio sličicom kriške pizze nego što je slao tekstne poruke, a u promatranom razdoblju (od lansiranja emotikonske kampanje) narastao je i broj ukupnih narudžbi. Coca-Cola je također isprobala mogućnosti koje nudi reklamiranje s pomoću emotikona, ali za razliku od Domino‘s Pizze rabila je brendirani ‘emoji‘. U kampanji lansiranoj s ‘hashtagom‘ #ShareaCoke korisnici Twittera mogli su podijeliti bočicu (emotikon Coca-Cole) sa svojim ‘followerima‘. Iz Odjela za odnose s javnošću Coca-Cole stigao je podatak da je u samo prvom danu od objave kampanje podijeljeno (naravno, virtualno) 170,5 tisuća bočica iliti ‘emojija‘. Nakon što je u medije dospjela vijest da će korisnici Applea i Androida dobiti niz novih emotikona na svojim pametnim telefonima, kompanija Taco Bell pokrenula je virtualnu peticiju da se i njihov proizvod, taco, uvrsti u ponudu.  Potpisalo ju je gotovo 33 tisuće korisnika, a u lipnju je Unicode Consortium blagoslovio uvođenje emotikona za taco, ali i druge grešne zalogaje  poput burrita i hot-doga (potonje je pak slavio brend Chicago‘s Superdawg). Taco Bell to je proslavio kampanjom s ‘hashtagom‘ #TacoEmojiEngine tijekom koje je predstavljeno na stotine zvukova i sličica u čast toga popularnog meksičkog jela.  

Poplava emotikona Za razliku od Taco Bella koji je pokrenuo peticiju, američki brend piva The Bud Light u vezi s emotikonima objavio je samo ‘tvit‘, no i to je bilo dovoljno da se pokrene lavina komentara na društvenim mrežama. Naime, Bud Light je Dan nezavisnosti na Twitteru obilježio objavom fotografije američke zastave sastavljene od emotikona zastave, vatrometa i, naravno, krigli piva. Tu vrlo jednostavnu ideju, odnosno sličicu, tijekom američkoga praznika podijelilo je 146 tisuća korisnika. Burger King je pak iznenadio svoje obožavatelje objavom da će omiljeni Chicken Fries postati dijelom stalnog jelovnika, i to je proslavio lansiranjem brendirane linije emotikona. Tijekom kampanje korisnici su mogli preuzeti niz smiješnih ‘emojija‘ koji su prikazivali nasmiješene kokoši u različitim pozama. Nisu se samo prehrambeni i ‘fast food‘ brendovi nakvačili na popularnost emotikona. Automobilski brend Chevrolet najavio je u lipnju ove godine lansiranje linije Chevy Cruz uz pomoć komičara Norma McDonalda kojega je angažirao u videokampanji objavljenoj na Twitteru. Uzbuđenje zbog lansiranja u videu je, naravno, popraćeno ‘emojijima‘. Oni su pratili i novo izdanje superpopularnih ‘Ratova zvijezda‘, odnosno najnovijega filmskog nastavka popularnoga znanstvenofantastičnog serijala. Disne i Lucasfilm u suradnji s Twitterom razvili su ‘hashtag-generating‘ emotikone. Korisnicima koji su se u svojim tvitovima koristili ‘hashtagovima‘ #C3PO, #Stormtrooper ili #BB8 pojavili bi se specijalno dizajnirani emotikoni s tim likovima. Još jedan automobilski brend, Ford Focus, sveo je svoju kampanju na sličice. Kako bi reklamirao svoje automobile, lansirao je kolekciju digitalnih sličica s natpisima poput ‘Let‘s Go!‘ ili ‘Drive Safe!‘.

Reci to slikom Tijekom deset dana kampanje u rujnu korisnici su svakog dana preuzeli oko 25 tisuća sličica koje je automobilska kompanija kreirala u suradnji s tvrtkom Swyft Media. Ta preuzimanja svakog su dana podijeljena 40-ak tisuća puta na društvenim mrežama, što je donijelo milijun takozvanih impresija. Zanimljiva je bila i kampanja kojom televizija NBC slavi četrdeseti rođendan popularnoga ‘Saturday Night Livea‘. U istoimenoj aplikaciji ponudili su mogućnost preuzimanja emotikona  osoba, i to likova iz kultnog šoua ‘The Coneheads‘ Debbie Downer i Matta Foleyja. S obzirom na to kako korisnici danas prihvaćaju emotikone, nema sumnje da ih i dalje čeka svijetla budućnost. Već sada najavljuje se novi paket tih sličica koje će 2016. moći ‘skinuti‘ na svoje pametne telefone; uključivat će sličice poput trudnica, šampanjca ili slanine. Narod je, očito, sklon pojednostavnjivanju stvari i ne mari za to što su jezik i klasična pisana komunikacija zbog toga na gubitku. Očito se valja pomiriti s time da će nove generacije umjesto pismom komunicirati slikom. Šteta.

26. travanj 2024 03:05