Preporučeno
StoryEditor

Zašto je bitno investirati?

20. Kolovoz 2016.
Piše:
Trading Room

Na financijskom tržištu tjedan je protekao relativno mirno i bez veće volatilnosti. Glavni dionički indeksi na Wall Streetu tjedan su završili na sličnim razinama u odnosu na prethodni tjedan. I ovaj tjedan indeski su došli do rekordnih razina i ostvarili nove vrhove, omogućivši ulagačima diljem svijeta rast vrijednosti dioničkog portfelja. Pogledajmo kako možemo sudjelovati u ostvarivanju prinosa i na financijskom tržištu te zašto je bitno investirati i što se može očekivati od pojedinih imovinskih klasa. Prije početka investiranja bitno je razumjeti neke osnovne koncepte kao što je funkcioniranje složene kamatne stope te diverzifikacije, rizika i prinosa u kontekstu portfelja.

Prva i osnovna stvar je da je investiranje maraton a ne šprint i jedino bitno je ostati što duže u utrci. Radilo se o klasičnom dugoročnom investiranju ili kratkoročnom trgovanju, stići na cilj prvi ili sto prvi manje je bitno. Jedino je bitno stići do investicijskog cilja i ostavarivati prinose. Za investitore koji rano krenu s investiranjem rizik od mogućnosti gubitka u dužem period se smanjuje, a moć složene kamatne stope radi u njihovu korist. Već je Einstein rekao kako je moć složene kamatne stope najmoćnija sila u svemiru. Pogledajmo kako ta sila djeluje.

Recimo da osoba A krene s investiranje u svojoj 25. godini života i ulaže idućih 10 godina po 5 tisuća kuna godišnje (mjesečno malo više od 400 kuna što i nije tako puno za osobu koja radi) što u 10 godina daje ukupni ulog od 50 tisuća kuna. Osoba B krene s ulaganjem u 35. godini života i ulaže isti iznos idućih 30 godina, do svoje 65. godine i ukupno investira 150 tisuća kuna što je tri puta više od osobe A. Obje osobe tijekom investicijskog perioda ostvaruju iste prinose od 5%. Koja osoba bi trebala imati više novca u 65. godini? Iako se čini da bi osoba B trebala imati više novca jer je investirala tri puta više sredstava, to nije tako. Radi složene kamatne stope osoba A će imati više novca na kraju investicijskog perioda, iako je ulagala samo 10 godina i onda stala. Ali moć složene kamatne stope nije stala i nastavila je radila za nju i ostvarivati prinose. Temeljna svrha investiranja je da vaša investicija radi za vas, a ne vi za nju. O kojim konačnim iznosima se radi u navedenom primjeru, možete jednostavno i sami izračunati koristeći kalkulator pri čemu ćete naučiti o funkcioniraju složene kamatne stope i kako je možete staviti u svoju službu. Bolje da ona tegli i vuče, nego vi.

Sljedeći jako bitan pojam je diverzifikacija. Sigurno ste nekad čuli da se sva jaja ne stavljaju u istu košaricu. To itekako vrijedi kod investiranja. Samo pitajte brojne koji su se zabetonirali u nekretnine kojima je cijena brutalno pala. Pravilno diverzificiran portfelj daje znatno viši prinos a u isto vrijeme smanjuje rizik i mogućnost gubitka. Dodavanje drugih imovinskih klasa u portfelj može značajno smanjiti volatilnost portfelja i povećati prinose u isto vrijeme.

Pogledajmo kako djeluju rizik i prinos. Rizik možemo definirati kao mogućnost gubitka i taj neizbježni dio bismo svakako htjeli svesti na minimum kod investiranja. Različite imovinske klase karakterizira različita razina rizika. Kao što različite imovinske klase daju različite prinose tako su i neke klase manje rizične a neke više. Navedimo ih od najmanje rizičnih. Tržište novca karakterizira nizak rizik kao i nizak povrat. Trenutno imamo situaciju na tržištu da banke traže da im se plati što čuvaju naša sredstva iz razloga negativnih kamatnih stopa i velike likvidnosti u sustavu. Državne obveznice daju malo viši prinos ali i on je dosta nizak u odnosu na potencijalni rizik i zahtijevanu stopu povrata. Korporativne obveznice karakterizira viši povrat od državnih obveznica ali je i rizik nešto viši jer osim rizika zemlje u kojoj je kompanija treba pridodati i rizik same kompanije.

Na korelaciju rizika i prinosa kod nekretnina i zlata nećemo trošiti previse vremena. Ako promatramo period od nekoliko stoljeća, prinos zlata je pratio stopu inflaciju i ono što se moglo kupiti za uncu zlata prije tisuću ili dvije godina može se kupiti i danas. Ni više ni manje.

Sad dolazimo da nama najzimljivije imovinske klase a to su dionice. Povrati od dionica su viši nego na bilo kojem drugom tržištu. Moguće je ostvarivati tekući priljev kroz dividende ali i kapitalne dobitke. Za prosječnu osobu, po riječima W. Buffeta optimalna opcija je ulaganje jednakog mjesečnog iznosa u indeksni fond sa niskim troškovima koji prati cijelo tržište. Na taj način rizik se minimizira a tijekom investicijskog perioda akumuliraju se sredstva. A moć složenog ukamaćivanja cijelo vrijeme radi za vas jer se dividende reinvestiraju.

Na financijskom tržištu postoje brojni faktori na koje ne možemo utjecati, ali početi s investiranjem i odgovorno brinuti za svoju budućnost je faktor koji je potpuno u našim rukama i pod našim utjecajem i ne bi ga trebalo olako propustiti. Pravilna edukcija je itekako bitna i na nju utječemo iskuljučivo i jedno mi sami.

Pratite nas na našoj Facebook stranici

27. travanj 2024 00:39