Aktualno
StoryEditor

AD Plastik dobio 19 milijuna kuna za komercijalizaciju inovacije

29. Ožujak 2017.
Piše:
Ivana Tarnaj

Trima tvrtkama, AD Plastiku, iCatu i PANA stolariji, ministrica gospodarstva Martina Dalić, uručila je ugovore o sufinanciranju komercijalizacije inovacija u ukupnom iznosu od oko 26 milijuna kuna. To su prva dodijeljena sredstva iz fonda u kojem je ukupno 785 milijuna kuna.

AD Plastik dobio više od 19 milijuna, PANA stolarija 5 milijuna kuna

Tako je tvrtki AD Plastik iz Solina dodijeljen iznos nešto iznad 19 milijuna kuna, koji će biti utrošen na istraživanje nove tehnologije bojenja interijera automobila.

- To je nova niša, jer sve se više dijelova u automobilima boji i lakira, a mi sada nastojimo istražiti mogućnosti primjene te nove tehnologije, što u budućnosti znači proširenje naših kapaciteta i zapošljavanje, rekao je predsjednik Uprave AD Plastika, Marinko Došen. Ova hrvatska tvrtka tako će biti specijaliziranja za lakiranje, kolokvijalno rečeno, matične ploče unutar automobila, bojanje pojedinih dijelova unutrašnjosti automobila, što je do sada bio dodatak samo u automobilima luksuznih kategorija, a sada takve dijelove viđamo i u automobilima poput Smarta i Fiata 500.

>>> AD Plastiku novi poslovi za PSA Grupu

Ugovor o sufinanciranju u ime PANA stolarije na svečanoj dodjeli koja je održana u hotelu Sheraton, a kojoj su nazočili i ministrica regionalnog razvoja Gordana Žalac, kao i premijer Andrej Plenković, primila je Antonija Šerdonar. PANA stolariji odobreno je preko 5 milijuna kuna za istraživanje otpornosti drvnih sirovina na visoke temperature.

iCat dobio sredstva za komercijalizaciju broda na solarnu energiju

Među tri kompanije koje su uspješno prošle postupke prijave za Fond je i tvrtka iCat, čiji je vlasnik i direktor Tomislav Uroda, inženjer brodogradnje koji je sa svojim timom osmislio brod s pogonom na solarnu energiju. Tvrtki iCat, za komercijalizaciju izuma, dodijeljeno je oko milijun i 300 tisuća kuna. Projekt je to za koji već postoji interes i izvan Hrvatske, u Italiji i Norveškoj, a brod je već testiran i zaplovio je u vodama oko Mljeta.

- Dodijeljeni novac upotrijebit ćemo za izradu prototipa solarnog broda i testiranje u stvarnom okruženju. Brod ima kapacitete zaprimiti 60 putnika, a njegova je osnovna svrha stvoriti mogućnost autonomne plovidbe za cijeli Jadran. U ovoj fazi želimo testirati energetski potencijal, a za sada brod ima potencijal plovidbe 8 plus 8, dakle 8 sati na baterije i 8 sati na solarne ploče. Što se ušteda tiče, to je brod kod kojeg nema emisije CO2, nema zagađenja, buke i pokreče se električnom energijom. U tom smislu, interesantan je za područja Parkova prirode i Nacionalnih parkova, a interes za njega su pokazali gradovi Dubrovnik, Šibenik i Venecija, u kojima postoje posebni režimi plovidbe, rekao je Uroda.

>>> Dalić: Registar neporeznih nameta korak je prema smanjivanju troškova poslovanja

Inovacije koje spomenute tvrtke nastoje komercijalizirati rezultat su višegodišnjih napora spomenutih tvrtki koje su inovacijama odlučile, kako je to ministrica Dalić formulirala, "prevladati opadajuće prinose na opseg proizvodnje", a u čemu su im država, Ministarstvo gospodarstva i Ministarstvo regionalnog razvoja, putem natječaja za strukturne EU fondove, Operativnog programa Kohezija i konkurentnost, bili partneri.

Plenković istaknuo da su inovacije i istraživanja najveći potencijali rasta i razvoja

- Smatram kako je 748 milijuna kuna za projekte istraživanja dobar pokazatelj kako su upravo inovacije i istraživanje najveći potencijali rasta i razvoja. Također, Hrvatska bilježi dobre i pozitivne gospodarske pokazatelje, i što se tiče BDP-a i industrijske proizvodnje, agencije za kreditni rejting unisono su promijenile ocjene iz negativnih u pozitivne, a u pripremi je i Nacionalni program reformi, o čemu vodimo dijalog s Europskom komisijom. Mislim da je dobro kada nepristrani strani gospodarski i financijski analitičari vide Hrvatsku tim očima. To je sigurno ohrabrenje za nastavak politike smanjenja javnog duga i proračunskog deficita, istaknuo je premijer Andrej Plenković koji je čestitao tvrtkama na njihovom uspjehu.

>>> Plenković definirao temeljni cilj Vlade za ‘sistemski važan’ Agrokor

- Zemlja naše veličine nastoji se poduprijeti kroz strukturne fondove, a želja ove vlade je da ukupna sredstva koja izdvajamo za istraživanje i razvoj s 0,81 posto BDP-a podignemo na 2 posto BDP-a, dodao je Plenković.

Na natječaje se prijavilo 3 354 inovatora

Dodajmo kako je za natječaje ove vrste Ministarstvo gospodarstva zaprimilo čak 3,354 prijava, koje su u postupku evaluacije, da je odobreno njih 645, dok se na "IRI" prijavilo njih 86. Također, valja napomenuti kako će veliki dio tog novca biti preusmjeren na Centre kompetencije, njih ukupno 34, u svim dijelovima države, a čija je primarna zadaća pružiti mogućnost malom i srednjem poduzetništvu da sudjeluju u istraživačkim projektima i uspješno komercijaliziraju svoje inovacije.

- Za prioritetnu os 1 locirano je 665 milijuna eura, a prioritetnu os 3, 970 milijuna eura. CEKOM-i su ključni instrumenti za poticanje istraživačkih djelatnosti i komercijalizaciju inovacije. Riječ je o vertikalnoj logici povezivanja i najvažnije od svega, ravnomjernom razvoju Hrvatske, istaknula je ministrica regionalnog razvoja Gordana Žalac.

- Centri kompetencije namijenjeni su malom i srednjem poduzetništvu kojemu nedostaje infrastruktura kako bi mogli sudjelovati u istraživačkim projektima, rekla je ministrica gospodarstva Martina Dalić i istaknula kako će prve radionice kojima je cilj oformiti Centre, krenuti sa radom već idućeg mjeseca.

Od sredine svibnja ove godine kvalificirani prijavitelji odabrani na prednatječaju moći će dostaviti svoje projektne prijedloge kroz podršku razvoju Centara kompetencije (CEKOM). Prihvatljiva područja za dodjelu ovih sredstava su zdravlje i kvaliteta života, energija i održivi razvoj, promet i mobilnost, sigurnost te hrana i bioekonomija. Minimalna potpora koja se može dobiti u okviru ovog poziva iznosi oko 7,5 milijuna kuna, a maksimalna gotovo 112,3 milijuna kuna.

26. travanj 2024 13:46