Aktualno
StoryEditor

Barišić: Zadaća znanstvenika nije marširati

22. Travanj 2017.

Na Dan planeta Zemlje, "Marš za znanost" održan je u petstotinjak svjetskih gradova, među kojima su i tri hrvatska grada - Zagreb, Split i Rijeka. Marš su podržali desetci hrvatskih intelektualaca i neki političari.

Zamisao o organizaciji marša za znanost "rodila se" dan poslije inauguracije Donalda Trumpa za američkoga predsjednika, odnosno 21. siječnja ove godine kada je održan "Marš žena" u kojemu je diljem svijeta sudjelovalo više od dva milijuna ljudi, a samo u Washingonu njih oko pola milijuna koji su se zauzimali za građanska prava.

Poruke ministru Barišiću i rektoru Borasu

Potporu održavanju marša za znanost dali su, među ostalima, znanstvenici Ivan Đikić i Ivica Puljak, te bivši voditelj Ekspertne radne skupine za provedbu kurikularne reforme Boris Jokić.

Sudionici marša u Zagrebu okupili su se kod spomenika Nikoli Tesli u Preradovićevoj ulici, u Splitu su u marš krenuli s Đardina, a u Rijeci s Jadranskoga trga. U Zagrebu se na maršu okupilo petstotinjak ljudi koji su nosili transparente s porukama "Dok ministri plagiraju, mladi emigriraju" i "O tempora, o Boras" upućenima ministru znanosti i obrazovanja Pavi Barišiću i rektoru zagrebačkoga Sveučilišta Damiru Borasu.

Marš u Zagrebu završio je na Zrinjevcu gdje se su studenti Hrvatskih studija, Filozofskoga fakulteta i Tehničkoga veleučilišta iz Zagreba zajednički čitali poruke, a među prosvjednicima bili su i Mirela Holy, Nenad Zakošek, Aleksandar Štulhofer te Marko Torjanac. Boris Jokić je pak kratko poručio: "Ako danas za išta vrijedi marširati onda su to znanost i obrazovanje koji su u našoj zemlji podcijenjeni".

Zadaća znanstvenika nije marširati

U vrijeme ‘marširanja‘ za znanost u auli Rektorata Sveučilišta u Zagrebu održavao se okrugli stol u povodu Dana planeta Zemlje, na kojemu su, među ostalima, sudjelovali i ministar znanosti i obrazovanja Pavo Barišić te rektor zagrebačkoga Sveučilišta Damir Boras.

>>> Stotine tisuća građana marširat će sutra za ‘obranu znanosti‘

Na marš za znanost na marginama okrugloga stola kratko se osvrnuo i ministar Barišić koji je istaknuo da je "pravi način na koji znanstvenici trebaju pristupati, analizirati stanje, prikupljati i obrađivati podatke te ukazivati društvu i politici na pravce kako se društvo može razvijati onaj koji su iskazali hrvatski akademici i na primjeru edicije ‘Hrvatska prirodna bogatstva - zaštita i odgovorni razvoj‘, objavljene prošle godine".

"Zadaća znanstvenika nije marširati za znanost već promišljati o važnim pitanjima za društvo, za našu zemlju i nuditi svoja rješenja za ta pitanja", rekao je ministar Barišić.

Akciju "Marš za znanost" poduprli su brojni istaknuti znanstvenici iz cijeloga svijeta, među kojima i najvažnija američka znanstvena udruga - American Association for the Advancement of Science (AAAS), koja broji 120.000 članova i, među brojnim stručnim časopisima objavljuje i prestižni časopis "Science".

26. travanj 2024 18:59