Aktualno
StoryEditor

Hasanbegović: ‘Za dom spremni‘ je ustaški pozdrav

06. Rujan 2017.

Otkako je krajem prošle godine u Jasenovcu postavljeno spomen obilježje poginulim pripadnicima HOS-a na kojem piše ‘Za dom spremni‘, u javnosti se suprotstavljaju dvije interpretacije tog slogana.

>>>Hasanbegović, Sedlar i Stepinac u redovitom godišnjem izvješću State Departmenta

Prema prvima, riječ je o hrvatskom pozdravu starom više stoljeća koji je HOS preuzeo 1991. i stoga on ni po čemu nije sporan. Druga strana, pak, tvrdi da se u Hrvatskoj na taj način nije pozdravljao nitko prije pripadnika ustaškog pokreta, da su Ante Pavelić i njegovi istomišljenici autori ‘Za dom spremni‘ i da ga se zato ne može koristiti u javnom životu. Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović, koja i inače u svojem djelovanju promiče zajedništvo, pokušava sada nekako pomiriti ove struje, riskirajući, međutim, da se zamjeri i jednima i drugima, iako je od obojih preuzela dio argumentacije, piše Novi List.

Predsjednica je, naime, u ponedjeljak u intervjuu za RTL televiziju, premda je naglasila da nije povjesničarka, dala za pravo onima koji inzistiraju da je ‘Za dom spremni‘ stari hrvatski pozdrav, ali, kako bi zadovoljila i oponente te teze, iznijela i stav da je "nažalost kompromitiran u vrijeme ustaških dana". To u najmanju ruku znači da su HOS-ovci 1991. u startu odabrali pozdrav koji su ustaše kompromitirale, s tim da predsjednica nije željela odgovoriti na pitanje smatra li da je ‘Za dom spremni‘ previše kompromitiran.

Ali, Zlatko Hasanbegović, koji za razliku od Kolinde Grabar-Kitarović jest povjesničar, ima drukčija saznanja o podrijetlu ‘Za dom spremni‘.

- Nikad nisam tvrdio da je to stari hrvatski pozdrav. Nije. To je ustaški pozdrav i zato sa sobom nosi hipoteku. Osim u jednom slučaju, a to je kad je unutar grba HOS-a pod kojim se ta postrojba borila u Domovinskom ratu, rekao je za Novi list Hasanbegović.

>>>Esih i Hasanbegović: Pregovori o skupštinskoj većini tek počinju, imamo ljude za sva područja

- Načelno nisam za zabrane. U tom kontekstu promatram i određene simbole koje je uzela Radnička fronta, neka im ih, što im ja mogu. Mogao bih prihvatiti zabranu samo kad bi se ‘Za dom spremni‘ koristio isključivo kao instrument izazivanja mržnje, zaključuje Hasanbegović.

 

22. travanj 2024 06:45