Hrvatska
StoryEditor

Sudeći prema rezultatima rada Vlade, smanjenje plaća bi moralo biti 10 posto

23. Veljača 2014.

Prije dvije godine Lider je ponudio mogući način izračuna plaće za sve državne dužnosnike. Premijer Zoran Milanović najavio je rezanje njegove i plaća ministara za pet do deset posto, a mi bismo na temelju kriterija koje smo ponudili mogli izračunati njegovu buduću plaću.

Tako smo rekli da bi se plaća trebala podijeliti na fiksni i varijabilni dio u omjeru 50:50. Parametri za varijabilni dio bili bi BDP (koji bi se odnosio na 40 posto varijabilnog dijela plaće), industrijska proizvodnja (20 posto), nezaposlenost (15 posto), plaće u realnom sektoru (15 posto) i uravnoteženost proračuna (10 posto). Postotak pada ili rasta tih parametara bio bi pomnožen s deset i za toliko bi se smanjila ili povećala plaća.

Pokazatelji mu ne idu na ruku

Uzimajući u obzir da je premijerova bruto plaća 40 tisuća kuna, varijabilni bi dio bio 20 tisuća kuna. Parametar BDP iznosi 40 posto varijabilnog dijela, što znači da osam tisuća kuna premijerove bruto plaće ovisi o BDP-u. S obzirom na to da se procjenjuje da je u 2013. pao za jedan posto i pomnožimo li to s deset, dolazimo do toga da bi premijeru trebalo skinuti 10 posto od osam tisuća kuna, tj. 800 kuna.Parametar industrijska proizvodnja iznosi 20 posto varijabilnog dijela, što pak znači da četiri tisuće kuna bruto plaće ovisi o kretanju industrijske proizvodnje. Prema podacima DZS-a, industrijska proizvodnja u 2013. pala je za dva posto; pomnožimo li to pak s deset, ispada da premijer ostaje bez 20 posto od četiri tisuće kuna, a to znači dodatnih 800 kuna.Na godišnjoj razini procjena je rasta broja nezaposlenih za tri posto. Uzmemo li to u obzir, parametar nezaposlenosti, koji iznosi 15 posto varijabilnog dijela plaće, tj. tri tisuće kuna umanjio bi ga za 30 posto, tj. dodatnih 900 kuna i već nakon trećeg parametra premijeru Zoranu Milanoviću oduzimamo 2700 kuna.Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, od siječnja do listopada 2013. prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenom u pravnim osobama iznosila je 7925 kuna, što je u odnosu na isto razdoblje 2012. nominalno više za 0,9 posto, ali realno je niže za 1,6 posto. Taj bi parametar dio premijerove (15 posto, tj. tri tisuće kuna) smanjio za dodatnih 16 posto, što znači da bi mu se i ovdje uzelo 480 kuna. Posljednji je parametar deficit državnog budžeta, a on je prema procjenama Europske komisije rastao u prošloj godini na 6,4 posto. Kako bi, prema našem proračunu premijerov deseti dio varijabilne plaće ovisio o stanju u državnim financijama, to znači da bi mu od dvije tisuće kuna trebalo oduzeti 64 posto, odnosno 1280 kuna.

Već je trebao dobivati manje

Dakle, gledajući samo naše parametre, premijer Zoran Milanović morao bi ostati bez 4260 kuna bruto plaće i ona bi iznosila nešto manje od 36 tisuća kuna. S obzirom na to da je njegova bruto plaća oko 40 tisuća kuna, to bi bilo desetpostotno smanjenje, što je on i najavio ovoga tjedna. Međutim, rekao je da će smanjiti plaću državnim dužnosnicima za pet do deset posto, pa bi bilo dobro da razmisli o prijedlogu o smanjenju plaće za 10 posto, tj. za onoliko koliko su slabiji rezultati rada Vlade. Osim toga ne bi bilo dobro da ceh plate samo državni dužnosnici, nego i svi zaposleni u državnim i javnim službama, što je bila naša ideja i prije dvije godine.No ovdje bismo htjeli ukazati na još jedan neugodan podatak za premijera, ali posljedično i za sve nas u Hrvatskoj. Naime, kada smo prije dvije godine na temelju istih tih parametara procjenjivali za koliko bi se trebala smanjiti premijerova bruto plaća, tada smo došli do brojke 2978 kuna. Dakle, dvije godine kasnije rezultati su još porazniji i premijeru bi trebalo oduzeti, kao što smo izračunali, 4260 kuna, što je čak 43 posto više. Postavlja se pitanje kolika bi na kraju iznosila premijerova plaća da svake godine ovisi o rezultatima rada Vlade.

26. travanj 2024 07:14