Hrvatska
StoryEditor

Trebaju li EU-konzultanti biti certificirani?

04. Veljača 2016.

Koliko je Hrvatska uspješna u povlačenju novca iz EU fondova već godinama nitko ne može jasno reći. Neki tvrde (a većinom je to bila oporba) da smo potpuno neuspješni, a neki su tvrdili da sve ide prema planu i da smo vrlo uspješni po tom pitanju.

Naravno, sve je pitanje statistike i kako se ona na kraju tumači. No, u posljednje vrijeme pojavio se možda novi problem. Privatna konzultantica za fondove EU Marija Tufekčić nedavno je kazala kako je situacija na tržištu dosta nesređena. Proces izrade projekata je dosta složen naglašava, no sve se da naučiti.

- Napisati dobar projekt nije lako, dosta je nedoraslih konzultanata koji zbog svog neznanja idu na štetu predlagatelja projekta. Zbog toga čak 60 posto projekata biva odbačeno u administrativnoj provjeri, prije same provjere kvalitete. Sve to bi se moglo urediti certicificiranjem konzultanata - kazala je. Treba li doista i je li moguće izraditi takav jedan certifikat.

Ariana Vela, osnivačica učilišta EU projekti kaže da bi se trebalo uspostaviti sustav certificiranja.

„Ako bi se uspostavili jasni kriteriji koji bi uspjeli definirati rad konzultanata, kada ti kriteriji ne bi nikoga diskriminirali i kada bi se osigurale jasne tarife i spriječio damping koji je rezultat nereguliranog tržišta. Mi imamo Učilište za EU fondove na kojima izdajemo certifikate polaznicima, no taj certifikat nije ključan za njihov rad, ključno je iskustvo u pripremi i provedbi projekata. Naši polaznici imaju to iskustvo jer oni pišu i rade projekte upravo tijekom edukacije, a mi ih pratimo i pomažemo i nakon što završe edukaciju, što je od presudne važnosti“, kaže Vela.

Razlika između afirmativnog i negativnog stajališta u ovom je slučaju vrlo mala jer i jedan i drugi sugovornik na neki način govore o sličnim stvarima i problemima.

- U principu ne bi trebali biti jer certifikat ne donosi garanciju da će projekt biti dobro napisan. S jedne strane certificiranje bi moglo dovesti do selekcije konzultanata na prvoj razini, no to je sve što može napraviti. Naime ne postoji certifikat na svijetu koji će klijentu garantirati dobro napisan projekt niti će ga zaštititi. Može pomoći, no to je sve. Primjerice, ako jedan konzultant realno može mjesečno napisati dva dobra projekta, a on uzme njih pet, rezultat će realno izostati“, kaže Marko Slunjski osnivač Sense ESCO-a.

Ipak, konzultanti tvrde kako je situacija na tržištu vrlo nesređena. Zbog toga je bivši ministar Branko Grčić pokušao uvesti sustav certificiranja, no to nikada nije realizirano jer, kažu oni koji su ga pokušali izraditi, jednostavno to nije bilo moguće.

Svoj glas u Liderovom Fight Clubu možete dati OVDJE.

26. travanj 2024 06:56