Aktualno
StoryEditor

Završila konferencija o kreativnom liderstvu u organizaciji visoke poslovne škole PAR

27. Ožujak 2017.

- Ne smijemo se bojati profita. Poduzetništvo nije „business“, njegova srž nije poslovni plan, već ideja i kreativnost iza nje. Svi smo poduzetnici i baratamo svojim setom vještina, a ideje su te koje trebamo „prodati drugima“. Kreativnost i motivacija su naši glavni aduti, a kada im dodamo samopouzdanje stvaramo lidere, poručila je Madi Sharma glavna motivacijska govornica ovogodišnje PILC konferencije – Britanka indijskog podrijetla.

>>>Škrlec: Ženska kreativnost i poduzetnički potencijal nedovoljno iskorišteni unutar cijele Unije

Ovog vikenda u Opatiji nismo svjedočili još samo jednoj konferenciji o liderstvu. Niz stručnjaka koje je Visoka poslovna škola PAR okupila na 6. PAR International Leadership Conference, poznatoj kao PILC, nisu razočarali, dapače – osigurali su iznimno zanimljiv program. No, manje se od Velimira Šonje, Krešimira Macana, Emine Višnić, i mnogih drugih istaknutih pojedinaca nije ni očekivalo.

Kreativno liderstvo

Glavna panel rasprava, pod vodstvom upravo Krešimira Macana, nije se koncentrirala na potragu za definicijom kreativnog liderstva, već se dotakla tema kreativnosti, poduzetništva i uspjeha. Naravno, tu je bilo govora ponajviše o birokraciji koja je identificirana kao jedan od glavnih vanjskih faktora utjecaja naodustajanje od poduzetništva.

No, zanimljivo je kako je talijanski sugovornik, Francesco Venier naglasio, Italija ne zaostaje za Hrvatskom po tom pitanju. Dapače, tvrdi kako se u posljednje vrijeme situacija s birokracijom pogoršala i postala je još jedan otežavajući faktor u razvoju gospodarstva.

S druge strane, kao intrinzični i individualni faktori koji koče buduće poduzetnike, identificirani su i strah od neuspjeha, ali i strah od uspjeha, kako je naglasila Madi Sharma, jedna od panelistica.

‘Obrazovni sustav kaska za digitalizacijom‘

Ostatak programa konferencije „obrušio“ se na sporu reakciju cjelokupnog sustava – od birokracije kako smo čuli na početku, preko obrazovanja do institucija. „Obrazovni sustav kaska za digitalizacijom“, zaključili su gosti panel rasprave e-Liderstvo, Aljoša Pavelin, Boris Krstanović, Velimir Srića i Vedran Kružić, uz uvodničara Milu Pavlića.

Obrazovanje koje ne prati trendove digitalizacije nije kreativno, dapače, onemogućava razvoj kreativnosti u realnom okruženju – onom ispunjenom digitalnim uređajima i komunikacijom. Stoga, nemogućnost sustava da obrazuje u digitalnom okruženju onemogućava obrazovanje sa svrhom pripreme za tržište rada. No, obrazovanje nije jedino područje u kojem sustav usporava razvoj. Kako smo saznali na panel raspravi posvećenoj isključivo kreativnim industrijama, i u kulturi su navikli na „čekanje reakcije do posljednjeg trenutka“.

EPK projekt

Emina Višnić, direktorica riječkog poduzeća koji upravlja projektom EPK, sudjelovala je u raspravi s Ivanom Nikolić Popović, predsjednicom HKKKKI, a uz moderiranje Aneli Dragojević Mijatović. Iznimno dinamičan trio raspravu je usmjerio na pitanje očekivanja od EPK projekta, mjerljivosti njegova utjecaja, ali i o neprepoznatosti kreativnih industrija i njihova udjela u gospodarstvu Hrvatske. Unatoč vrijednom projektu HKKKKI kojim su kreativne industrije mapirane, institucije i nadležna tijela nisu reagirala na pravi način kako bi se taj sektor, drugi po udjelu u našem BDP-u razvio. S druge strane, poručile su „EPK neće riješiti sve probleme koje imamo“.

Tijekom posljednjeg dijela programa u petak, red je došao i na znanstvenike, koji su prezentirali najnovija istraživanja iz područja upravljanja i vodstva. Rasprava, koja je potekla u iznimno pozitivnom tonu, zaključila je ponovno kako je upravo digitalizacija najveća platforma za razvoj kreativnog vodstva, ali je isto tako – dvosjekli mač, gdje ona s jedne strane može kreativnost potaknuti, ali s druge stvoriti neke nove inhibicije.

Radionice za poticanje kreativnosti i poduzetništva

Subotnji program je pak opet okupio stotinjak sudionika na prezentacijama znanstvenih radova i profesionalnim radionicama Tima Baxtera iz MIB Trieste School of Management, inače edukacijskog partnera konferencije PILC 2017. Pored toga, Visoka poslovna škola PAR organizirala je i poseban program za svoje studente – radionice poticanja kreativnosti i poduzetništva pod vodstvom jedinstvene gošće ove manifestacije – MadiSharme.

Oduševljeni studenti istaknuli su kako je radionica bila „nabijena motivacijom“. Studentici PAR-a, Doris Šestan, najviše se dojmio otvoreni pristup i glavna poruka – nema isprike za neuspjeh.  Mjesta neuspjehu na PILC konferenciji ni ove godine nije bilo. S time se slaže i dekanica  Visoke poslovne škole PAR.

- Iza nas je još jedna uspješna PILC konferencija i dobar vjetar u leđa koji će nam pomoći pri realizaciji svih planova za tekuću godinu, potvrdila je dekanica Gordana Nikolić, nadodavši kako PAR priprema mnogo novosti za okruglu, 10. godišnjicu koju slave ove godine.

 

26. travanj 2024 14:16