Svijet
StoryEditor

OMV prodaje podružnicu u BiH srbijanskom NIS-u

01. Prosinac 2012.

Austrijska naftna kompanija OMV objavila je jučer da je svoju podružnicu u BiH, tvrtku OMV BH, prodaje srbijanskoj naftnoj tvrtki NIS.

OMV je potpisao sporazum o prodaji podružnice u Bosni i Hercegovini, OMV BH d.o.o., tvrtku u 100-postotnom vlasništvu OMV Refining & Marketing GmbH, srbijanskoj naftnoj tvrtki NIS, priopćeno je danas iz OMV-a.- Očekuje se da će se ugovor zaključiti u prvom tromjesečju 2013., nakon odobrenja državnih tijela za nadzor tržišnog natjecanja. Tvrtke su sporazumno odlučile da neće otkrivati kupoprodajni iznos - ističu iz OMV-a koji, kako se navodi, po završetku ove transakcije neće imati nikakvih daljnjih aktivnosti u BiH.Objava o prodaji podružnice u BiH uslijedila je oko godinu dana nakon najave OMV-a da će prodati svoje podružnice u Hrvatskoj i BiH.OMV je, naime, 6. prosinca 2011. objavio da namjerava prodati svoje podružnice u Hrvatskoj i BiH te se u potpunosti povući s ta dva tržišta.Kako se navodi u današnjem priopćenju o prodaji podružnice u BiH, NIS će preuzeti sva 22 zaposlenika, terminal goriva i 28 benzinskih servisa, kao i lokalni glavni ured OMV BH.Austrijski je OMV u BiH bio aktivan u maloprodajnom i komercijalnom poslovanju od 2001. godine, a tvrtka zapošljava 22 djelatnika u središnjem uredu u Sarajevu.Tržišni udio tvrtkinih 28 benzinskih servisa procjenjuje se na 8 posto, navodi se u priopćenju.Prenosi se i izjava OMV-ovog izvršnog člana Uprave zaduženog za preradu i trgovinu Manfreda Leitnera koji ističe da je time ‘zaključen još jedan značajan korak u implementaciji OMV-ove strategije koja za cilj ima optimizaciju portfelja prerade i trgovine kroz smanjenje marketinških resursa koji nisu od strateškog značaja za tvrtku‘.OMV-ova strategija za cilj ima smanjen i učinkovitiji portfelj tvrtke. To uključuje postupno skretanje portfelja s prerade i trgovine prema istraživanju i proizvodnji.

Srbijanski NIS u većinskom je vlasništvu ruskog Gasprom njefta (koji ima 56,15 posto dionica), ima dvije rafinerije, u Pančevu i Novom Sadu, ukupnog kapaciteta 7,3 milijuna tona godišnje, ima 332 benzinske postaje, posluje u deset zemalja, među kojima su i BiH, Mađarska i Rusija, a ima više od devet tisuća zaposlenih.

Interes za kupnju OMV-ovih podružnica u Hrvatskoj i BiH početkom rujna ove godine službeno su potvrdili i iz hrvatska naftne kompanije Ina iz koje su tada bili objavili da su predali obvezujuću ponudu za preuzimanje stopostotnog udjela u OMV-ovim tvrtkama u Hrvatskoj i BiH.

U medijima se tada špekuliralo kako su, uz Inu, za kupnju OMV-ovih benzinskih postaja u Hrvatskoj i BiH, čiju vrijednost neki procjenjuju na 150 milijuna eura, zainteresirane i ruske kompanije Gazprom njeft i Zarubezhnjeft.

27. travanj 2024 13:10