Aktualno
StoryEditor

Ledenjaci na jugu Antarktike stabilniji nego se mislilo

03. Svibanj 2017.

Pomicanje ledenjaka na jugu antarktičkog poluotoka i otpuštanje leda u ocean povećalo se u devedesetima pod utjecajem klimatskih promjena, ali puno manje nego što je nedavno utvrđeno, ističe se u studiji objavljenoj u utorak.

- U tom su dijelu Antarktike primijećene velike promjene. Zato smo pomnije istraživali kretanje ledenjaka na tom području analizirajući mjerenja putem satelita u zadnjih 25 godina, ili od početka devedesetih, rekla je Anna Hogg, znanstvenica na britanskom sveučilištu u Leedsu.

>>>Norveška dobiva novi ‘trezor sudnjeg dana’ za pohranu podataka

Anna Hogg je glavna autorica studije objavljene u američkom časopisu Geophysical Research Letters. Istraživači su utvrdili da se između 1992. i 2016. otapanje većine ledenjaka u tom dijelu Antarktike koji se zove Palmerova zemlja, povećalo s 20 na 30 cm na dan. To je prosječno ubrzanje od 13 posto za tih tridesetak ledenjaka u zadnjih 25 godina.

Ta mjerenja daju prve izravne pokazatelje da zapad Palmerove zemlje gubi led zbog ubrzanog pomicanja ledenjaka.

Kombinirajući te satelitske podatke s matematičkim modelom toka leda istraživači su utvrdili da ledenjaci u tom dijelu Antarktike svake godine otpuštaju u ocean 15 prostornih kilometara leda više nego između 1990. i 2000.

U studija iz 2015. trostruko veći gubitak leda

U prethodnoj studiji, puno alarmantnijoj, objavljenoj u časopisu Science u svibnju 2015. govorilo se o barem trostruko većem gubitku leda od 45 prostornih kilometara na godinu. Ta se procjena temeljila na mjerenjima debljine leda i gubitka mase ledenjaka na osnovi podataka dobivenih pomoću drugih satelita. Mjerenja gubitka ledenjačke mase u studiji iz 2015. mogu se protumačiti činjenicom da je zadnjih godina bilo manje snijega u tom dijelu Antarktike, ocjenjuje Andrew Shepherd, profesor na sveučilištu u Leedsu.

No, ističe, "to nije znak neravnoteže u dinamici tih ledenjaka" jer brzina njihova pomicanja nije znatnije porasla u zadnjih četvrt stoljeća, kao što pokazuje zadnja studija. Znanstvenici su mjerili temperaturu oceana pokraj ledenjaka koji su gubili najviše leda. Utvrdili su da je voda oceana topliji u dijelu u kojemu je njihova baza, rekla je Hogg.

18. svibanj 2024 01:27