Fight Club
StoryEditor

Zarada banaka na kamatama za štednju je prevelika

26. Siječanj 2017.

"Banke su od 2015. godine počele povećavati spread jer su kamatne stope na depozite padale brže od kreditnih kamatnih stopa", izjavio je guverner Hrvatske narodne banke gostujući u emisiji "Nedjeljom u 2".

"Imali smo razgovore s dvije banke jer se to više ne čini efikasnom politikom," rekao je Boris Vujčić pojasnivši da je "kreditni rast još uvijek niži od rasta BDP-a, a potražnja za kreditima je sigurno elastična na cijenu".

"Ako banke u ovom trenutku krenu jače smanjivati cijenu, imat će jači kreditni rast, pa je to dobro i za njih," ocijenio  je guverner sugerirajući da je cijenu kredita ponajbolje ostaviti tržištu jer ako dvije banke krenu smanjivati kamatni raspon, slijedit će ih i druge. Različiti, izrazito važni faktori

U Hrvatskoj udruzi banaka (HUB) pak kažu da na smanjenje razlika između pasivnih i aktivnih kamatnih stopa utječu različiti, izrazito važni faktori poput ulaska Hrvatske u eurozonu, stabilnost političkog sustava, regulatorni i administrativni troškovi u bankarskom sektoru i slično. Tu je i transformacija depozitne ročnosti jer su depoziti u Hrvatskoj dobrim dijelom kratkoročni, a krediti i srednjoročni ili dugoročni.

- Sve to se odražava na razinu aktivnih i pasivnih kamata i kamatne marže,  a tome treba dodati i stupanj tržišne ponude i potražnje za kreditima. Pri čemu su neke od kamatnih stopa na kredite stanovništvu u Hrvatskoj, poput primjerice na nove potrošačke kredite, već sada među nižima u usporedbi s prosjekom zemalja iz euro područja ili u sredini ako se u uzme u obzir kretanje kamatnih stopa na okvirne kredite - rekli su iz HUP-a za Jutarnji list.

U ovotjednom Fight Clubu pitamo jesu li razlike između aktivnih i pasivnih kamata prevelike i trebaju li banke povećati stope na štednju.

26. travanj 2024 22:21