Lider trend
StoryEditor

Bebe zaslužuju najbolje, no bez nekih stvari se može

12. Srpanj 2016.

Prve tri godine djetetova života su, tvrde pedijatri, najvažnije, ali osim ljubavi i obiteljske podrške, bebe za kvalitetno odrastanje trebaju i prostor, ležaj, odjeću, obuću, higijenu, ali i zabavu odnosno igračke, te hodalicu, ljuljačku, kolica, autosjedalicu, pa čak i kućni video nadzor koji pomaže majci u kontroliranju djeteta dok nije uz njega. Tržište dječje opreme nudi bezbroj proizvoda za najmlađe - od običnih i jeftinih koji postoje već desetljećima i koje je nemoguće izbjeći u skrbi o bebi, do inovativnih, pogotovo kad se radi o dječjim kolicima, nadzoru djeteta ili ostalim pomagalima. Inovativnost je na poseban način oblikovala i bočice za hranjenje, igračke, krevetiće, hodalice, guralice, a ni dječji tricikl nije više ono što je bio - samo tri kotača i upravljač. Sad ima brojne dodatke i, u odnosu na onaj od prije jedno do dva desetljeća, izgleda kao svemirski brod. Police trgovina s dječjom opremom prepune su odjeće, obuće, kozmetike, igračaka, krevetića, kolica - svega onoga što treba, ali i onoga bez čega se može. Što odabrati - ovisi o volji i želji roditelja, ali i financijskim mogućnostima. Primjerice, cijena dječjih kolica kreće se od tisuću do vrtoglavih deset tisuća kuna.

POTRAŽITE NOVI BROJ LIDER TRENDA S POKLONIMA I SUDJELUJTE U TJEDNIM DARIVANJIMA

Broj-dva veće

Prije nego što roditelji, poneseni emocijama (pogotovo radi li se o prvome djetetu), otvore novčanik, u nabavku opreme za dijete treba ići planski i odrediti limit. U prodavaonicama dječje opreme ‘nema što nema’, no to ne znači da dijete sve to treba imati i da će sve koristiti. Dijete u prve tri godine života najbrže raste pa ne treba gomilati odjeću i obuću jer će je u početku prerastati brzinom svjetlosti. Mnoge stvari - benkice, odijelca, haljinice ili cipelice - neće stići ni odjenuti, po-gotovo dobije li mnogo odjevnih darova, a već će mu trebati broj veće. Umjesto kupovine primjerice 10 benkica, bodija, štramplica, jaknica i čarapica iste veličine, treba kupiti i broj-dva veće. Dijete može nositi veći broj odjeće, ne prevelik, pa je, dok ubrzano raste, praktičnije kupovati malo veću odjeću nego što u tome trenutku treba. Vrlo je važno posvetiti veliku pozornost higijeni djeteta, što podrazumijeva redovito prematanje i mijenjanje pelena te svakodnevno kupanje, pri čemu, prema preporuci pedijatra, treba koristiti što manje kozmetičkih sredstava. Dječja je koža nježna pa kemikalije koje sadrže kozmetički pripavci mogu izazvati alergiju. Bebu treba kupati u vodi kojoj je dodano nekoliko kapi maslinova ulja ili kamilica, te koristiti samo neutralni dječji sapun. U higijenskom priboru za njegu dojenčeta treba biti termometar za vodu za kupanje, vata, škarice s tupim vrhovima za rezanje nokata, meka četka za kosu, vlažne maramice, štapići za čišćenje ušiju, sterilne komprese, Bivacin prah, aspirator za čišćenje nosa, fiziološka otopina za čišćenje i vlaženje nosa…

Zdravlje nema cijenu

Majke često dvoje koje pelene koristiti - perive ili jednokratne? Ukoliko se koriste jednokratne, treba odabrati one koje najmanje iritiraju kožu djeteta i istu vrstu pelena koristiti stalno. Perive pelene, kao i ostalu bebinu odjeću, treba prati zasebno od odjeće odraslih i bez dodavanja omekšivača te sušiti na zraku čak i kad postoji mogućnost za sušenje u sušilici. U današnje vrijeme sintetike i uporabe raznih kemikalija nužno je zaštititi bebu od potencijalnih otrova kojih ima na sve strane, pa treba odabrati najkvalitetniju bočicu, pamučnu odjeću i posteljinu živih boja, s motivima iz crtića, te eko nam-ještaj i eko igračke. Radi se o skupljim stvarima, ali treba se, ako se može, držati izreke ‘zdravlje nema cijenu’, pogotovo kad se radi o djeci. Osim uobičajene opreme za bebe, na tržištu je mnogo dizajnerskih predmeta, od odjeće do kolica, ali su i mnogo sukuplji od primjerice onih koje je moguće nabaviti u bilo kojoj bolje opskrbljenoj prodavaonici dječje robe. Iako mnogi prigovaraju da cijenu dizajnerskih proizvoda drži samo poznato ime, ipak nije tako. Uz ime dizajnera, plaća se i kvalitetan materijal i izrada, ali i funkcionalnost. Razlika je očita već na prvi pogled. Primjerice, dizajnerska dječja kolica ne razlikuju se samo kvalitetom nego i funkcionalnošću jer imaju niz dodataka. Inovativna revolucija zahvatila je i igračke. Plišane mede, zeke i mace uzmiču pred veselom patkicom živopisnih boja koja slijedi svaki djetetov pokret, svjetiljkom za krevetić u obliku puža, glazbenim ključevima, klavirom za bebe, veselim vlakićem kućnih ljubimaca…

04. svibanj 2024 12:18