Lider trend
StoryEditor

Kava ili čaj: božanstveni okusi ‘vražjih‘ tekućina

08. Studeni 2016.

Davne 1748. u Zagrebu je otvorena prva kavana i u devetnaestom stoljeću na Jelačić- placu bilo je više kavana nego danas, ali Hrvati ipak piju manje kave od Skandinavaca i Europljana općenito. Dva od tri Europljana počnu dan ispijanjem kave koje se na godinu po stanovniku potroši oko šest kilograma, što je više od svjetskog prosjeka; Hrvati pak popiju samo malo više od pet kilograma kave. Kofein je najčešće konzumirana psihoaktivna droga na svijetu, a običaj ispijanja kave mijenja se od sjevera prema jugu i zapadu prema istoku u skladu s mentalitetom, pa Hrvati u odnosu na sjevernjake ipak dangube i pijenje kave pretvaraju u najaktivniji dio društvenog života. O mnogim temama raspreda se uz nju, ali malotko razmišlja o tome gdje se zrno iz kojega se dobiva toliko traženi napitak uzgaja i kako se to čini te koliko novca stoji kilogram najskuplje kave na svijetu.

Najskuplje na svijetu

Najviše kave uzgaja Brazil, više od trideset posto svjetske proizvodnje arabice i robuste, ali to je samo jedna od 75 zemalja u kojima raste taj plod. Uzgajaju je na Havajima (jedino mjestu u SAD-u), u Latinskoj Americi, Africi i Euroaziji. U Meksiku, primjerice, ima više od stotinu tisuća malih plantaža, slično kao u Kolumbiji, a u Gvatemali kava raste na nadmorskoj visini od 4500 metara. Iako su zemlje Latinske Amerike veliki proizvođači kave, njezina je pradomovina Afrika, Etiopija, gdje je prvi put otkrivena i u Europu je donesena tek u sedamnaestom stoljeću. Okus kave ovisi o klimatskim uvjetima i tlu pa jedna miriše na voće, a druga na čokoladu ili duhan, kakao, zemlju i cedrovinu, poput kave sa Sumatre. Tko želi kušati najskuplju kavu na svijetu, treba piti panamsku. Riječ je o brendu kave Hacienda La Esmeralda koja se uzgaja u vrlo malim količinama na obroncima planine Barú. Kilogram stoji oko 2500 kuna i na raznim svjetskim natjecanjima trinaest je puta ocijenjena najboljom. Druga na top-ljestvici najboljih kava na svijetu jest Luwak Coffee iz Indonezije, posebna po tome što zrno kave najprije prođe kroz probavni sustav cibeta, azijske mačke. Izmet se skuplja i pranjem se iz njega izdvajaju kavena zrna koja se zatim prže. Probavni sokovi cibeta izvuku gorčinu iz kave, zbog čega ima poseban miris; zove se još i cibet-kava. Kilogram stoji malo više od 1100 kuna. Na trećem je mjestu po skupoći, ali i kvaliteti, kava St. Helena Coffee Company’s Island sa Svete Helene. Kilogram stoji 560 kuna, a svjetsku popularnost duguje Naopleonu Bonaparteu koji je posijao to sjeme na otoku dok je bio u prognanstvu. Slijede Molokai Coffee s Havaja, za kilogram koje morate izdvojiti 400-tinjak kuna, pa brazilska kava Fazenda Santa Ines, koja stoji 350 kuna; kava Blue Mountain s Jamajke koju je kunu jeftinija, Los Planes iz El Salvadora stoji oko 300 kuna po kilogramu, cijena kave Mi Esperanza Coffee iz Hondurasa jest 250 kuna, a Starbucks Rwanda Blue Bourbon iz Ruande stoji malo manje od dvjesto kuna po kilogramu, kao i Coffee Yauco Selecto AA iz Portorika. Nije kava svima uvijek bila omiljena kao danas: neki katolički svećenici u prošlim stoljećima nazivali su je  vražjom tekućinom’, ali spasio ju je papa Klement VIII. A Engleskinje su 1674. peticijom tražile zabranu pijenja kave jer su zbog nje njihovi muževi gubili vrijeme.

Instant-doba

U svijetu postoji nekoliko top-lista kave, razlike u izboru neznatne su. Osim kave pije se i mnogo čaja, i to najviše u Indiji, gdje ga se najviše proizvodi, kao i u Kini, u kojoj je otkriven prije nepunih pet tisuća godina. Omiljen je također u Japanu, Englezi tradicionalno piju čaj popodne (običaj je uvela vojvotkinja od Bedforda u devetnaestom stoljeću), a Amerikanci vole isprobavati čajeve s raznih strana svijeta, među kojima je i crni čaj iz Kenije, trećega proizvođača čaja na svijetu, posebno te vrste; ondje su prve plantaže posađene početkom devetnaestog stoljeća. Iako ih se poistovjećuje s ljubiteljima votke, Rusi su veliki konzumenti čaja koji su otkrili polovinom sedamnaestog stoljeća. Argentina je poznata po čaju mate, blagotvornom za zdravlje, a industrija uzgoja čaja na Šri Lanki, koja je četvrti proizvođač čaja na svijetu, počela je davne 1867. i jedna je od važnih izvoznih grana. Kao i u svemu, i na tržištu kave i čaja vladaju  trendovi, odnosno prilagodba potrebama potrošača ili samo njihovo ‘oblikovanje’, zato je mnogo instant-napitaka. No božanstveni okus kakaa, ploda kakaovca koji raste u tropskim predjelima i od kojeg se proizvodi čokolada, a služi i kao napitak, teško može išta dopuniti ili zamijeniti.

26. travanj 2024 20:01