Aktualno
StoryEditor

Kriza u Turskoj: Sedam podataka koje treba imati na pameti

13. Kolovoz 2018.

Turska se suočava s nekim starim problemima i nizom novih rizika, a iako je turska središnja banka pokrenula određene reforme mogući su novi poremećaji na tržištu sa širokim ekonomskim i financijskim posljedicama. Bloomberg u tom kontekstu navodi sedam glavnih točaka koje trgovci, investitori, vlade i centralne banke trebaju imati na pameti.

  • Poruka iz tečaja - ovih je dana fokus na vrijednosti valute, no ove promjene nisu ni pokretač ni posljedica promjena. Na njih treba gledati kao vrlo očiti pokazatelj koji može sadržavati vrlo važne signale o promjenama.
  • Neravnoteža je prisutna već neko vrijeme - stalnim stimuliranjem ekonomije kroz kreditiranje i, u posljednje vrijeme, kroz proračun Turska je akumulirala dvostruki deficit, neravnotežu u javnom budžetu i naravnotežu u plaćanjima. Ovu su neravnotežu financirali vanjskim posuđivanjem i dotokom kapitala, što je pomoglo jačanju investicija i rastu, ali stvoreni dohodak bio je nedovoljan da pokrije dug.

>>>Kriza u Turskoj – tečaj lire pao 30 posto

  • Iako financijske potrebe Tursea ostaju značajne, država je suočena sa zahtjevnijim vanjskim okolišem, što se neće uskoro promijeniti. Kao posljedice toga, priljev novca bit će manje izdašan i skuplji. Neki od programa velikih mjesečnih injekcija gotovine su ili stali, kao što je slučaj s Federal Reserveom, ili su smanjeni, kao s Europskom središnjom bankom.
  • Ekonomsku situaciju države dodatno kompliciraju brige o njenom ekonomskom menadžmentu. Uslijed značajnog političkog pritiska, slabo je povjerenje da je centralna banka u položaju donositi odlučne mjere kako bi stabilizirala valutu. Brige o političkom miješanju u mjere središnje banke dodatno su pojačane imenovanjem zeta predsjednika Erdogana za glavnog ekonomskog koordinatora u vladi.
  • Turska odbija tražiti pomoć od Međunarodnog mirovinskog fonda, pogotovo jer bi institucija iz Washingtona sigurno tražila značajne političke prilagodbe, uključujući neke točno suprotne od Erdoganovih inicijativa.

>>>Zbog krize u Turskoj pale svjetske burze, euro najniži prema dolaru unazad godinu dana

  • Turske bi vlasti mogle pustiti da lira padne, ali pitanje je koliko bi to koštalo ekonomiju. Već dosad inflacija je porasla, banke su pod pritiskom, rast je smanjen te su ugroženi mnogi lokalni biznisi. Ako se ovako nastavi moguće su recesija, snažna inflacija, učestaliji bankroti.
  • U Turskoj se sve više priča o mogućnosti kontrole odlaska novca i zaustavljanju dolarizacije ekonomije. Ovo povećava sklonost privatnog sektora da ubrza odvajanje od lokalne valute, a s tim dolazi još veći financijski i ekonomski pritisak.
26. travanj 2024 16:11