Aktualno
StoryEditor

‘Rata neće biti:‘ Postignut stranački konsenzus o nevažećoj arbitraži, bilateralnom dijalogu

14. Rujan 2017.

Hrvatske parlamentarne stranke, čiji su čelnici bili u četvrtak na sastanku s premijerom Andrejem Plenkovićem, ustraju na tome da je arbitražna presuda o hrvatsko-slovenskoj granici nevažeća i podržavaju bilateralno rješavanje graničnog prijepora sa Slovenijom, rekli su stranački čelnici.

Premijer Plenković sazvao je sastanak sa stranačkim čelnicma jer je želio čuti što misli oporba o tome da se nastave bilateralni razgovori sa Slovenijom nakon ovakve presude arbitražnog suda, rekao je novinarima nakon sastanka Ivan Lovrinović, čelnik stranke Promijenimo Hrvatsku.

>>>Sloveniji velika većina Piranskog zaljeva, pristup otvorenom moru

Po njegovim riječima, svi su podržali nastavak bilateralnih pregovora sa Slovenijom jer se problemi moraju rješavati, a isto tako su se složili da su za Hrvatsku arbitražni postupak i presuda nevažeći.

Komentirajući sastanak s premijerom, Beljak je ironično rekao kako smatra da je postignut veliki napredak jer "od 20-ak predstavnika nitko nije zagovarao ratno rješenje, tako da rata neće biti", aludirajući na sazivanje sastanka slovenskog parlamentarnog odbora za obranu na kojem bi se trebalo razgovarati o spremnosti slovenske vojske u provedbi arbitražne presude.

Međutim, upozorio je da bilateralni razgovori "ne smiju biti maska za naknadno priznavanje presude arbitražnog suda", a s njim se složio čelnik Mosta Božo Petrov.

>>>Agencije: Slovenija je pobijedila u graničnom sporu s Hrvatskom

"Dijalog je potreban, ali bilo koji bilateralni pregovori sa susjedima ne smiju biti zapravo maska za krišom prihvaćanje arbitraže. Zato smo zagovarali da svi procesi, svi dijalozi, budu potpuno transparentni, da ako se dođe do bilateralnih pregovora da oni ne uključuju samo spornu granicu sa Slovenijom nego sva druga otvorena pitanja poput npr. Ljubljanske banke", rekao je Petrov novinarima.

Čelnik HSS-a Krešo Beljak smatra da se radi o "jednoj jako čudnoj situaciji".

"Arbitražni proces je dao nama više nego što smo očekivali, mi smo ga odbili u Hrvatskom saboru, a Slovencima manje nego što su očekivali a oni su ga prihvatili, tako da  mislim da će vlada RH, odnosno naša diplomacija ići u smjeru da se te dvije čudne stvari pokušaju na neki način pomiriti i da se napokon barem s jednim susjedom u miru dogovorimo...".

>>>Pejčinović Burić: Arbitražna odluka ne smije opterećivati suradnju Hrvatske i Slovenije

Izrazio je nadu da će se to pitanje brzo riješiti i da će i slovenska stranka biti raspoložena za razgovore kao što je hrvatska .

"Rata neće biti"

Komentirajući sastanak s premijerom, Beljak je ironično rekao kako smatra da je postignut veliki napredak jer "od 20-ak predstavnika nitko nije zagovarao ratno rješenje, tako da rata neće biti", aludirajući na sazivanje sastanka slovenskog parlamentarnog odbora za obranu na kojem bi se trebalo razgovarati o spremnosti slovenske vojske u provedbi arbitražne presude.

Petrov je kazao da će Most uvijek pratiti sva zbivanja, sve procese te da će tražiti da se sve odvija transparentno i u skladu s hrvatskim interesima.

"Ovo je prilika za jedan novi početak, za jedan otvoreni dijalog i naravno i s druge strane treba biti upravo takav partner a ne da se koriste ucjene kao što su se do sada koristile. U svakom trenutku kada je Hrvatskoj nešto trebalo postojala je ucjena s druge strane, kao što je sada npr. članstvo u OECD-u ili Schengen. To nisu partneri, to nije način na koji se pregovara, to je ono što trebamo izbrisati.  Ako želimo postići kvalitetan dogovor, onda ne smije biti ucjena", izjavio je Petrov.

>>>Slovenija najavila blokadu ulaska Hrvatske u OECD

Čelnik SDP-a Davor Bernardić upozorio je na važnost konsenzusa za postizanje bilo kakvog daljnjeg dogovora svih političkih aktera u RH i rekao je da je njegova stranka postavila dva uvjeta prije nastavka razgovora s vladom i drugim političkim strankama.

"Prvi je da se potpuno transparentno dostavi izvješće o odnosima Slovenije i Hrvatske, o svim spornim pitanjima koja muče hrvatske građane, i drugi je da se dostavi izvješće o hrvatskim interesima i sukladnosti hrvatskih interesa koji su sada uneseni u tu arbitražu. Tek nakon toga možemo opet sjesti za stol i probati vidjeti što možemo napraviti u zajedničkom interesu u obrani nacionalnih interesa".

>>>Slovenski pravnik predlaže da se Hrvatsku tuži Europskom sudu za ljudska prava

Slovenski ministar vanjskih poslova Karl Erjavec izjavio je u četvrtak da bilateralni dogovor s Hrvatskom o graničnom pitanju nije potreban jer Slovenija i dalje ustraje na provedbi arbitražne presude, a sastanak premijera Andreja Plenkovića s čelnicima parlamentarnih stranaka o bilateralnom rješavanju prijepora smatra prvim znakom popuštanja Hrvatske.

Izrazio je nadu da "ovaj sastanak neće biti samo alibi za daljnje nečinjenje i nepostupanje i u ovom području".

"Mi smo skloni gledati pojedine naše političare da se busaju u prsa junačka kad su u Hrvatskoj, a kad odu u Bruxelles onda su manji od makova zrna. To ne smije biti slučaj", rekao je.

Također je podsjetio da ukoliko se postigne dogovor o granici, on mora proći ratifikaciju u Hrvatskom saboru.

Lovrinović je rekao da je na sastanku postavio uvjet da se na razgovorima sa Slovenijom rješavaju otvorena pitanja između dviju zemalja u paketu, što su podržali i čelnici dijela drugih oporbenih stranaka.

"Ovo je prilika da hrvatska politika, vlada i vanjska politika, konačno pokaže svoje ja, da zauzme čvrste pozicije, da nas se ne dovodi ponovno u situaciju da mi naknadno moramo raspravljati oko nečega što je naše. Očekuje jednu čvrstinu, integritet, da se vidi da imamo svoj stav, da smo čvrsti u onome što je naše, što branimo, to je bitno", naglasio je Lovrinović.

Erjavec odbija bilateralni dogovor o hrvatsko-slovenskoj granici

Slovenski ministar vanjskih poslova Karl Erjavec izjavio je u četvrtak da bilateralni dogovor s Hrvatskom o graničnom pitanju nije potreban jer Slovenija i dalje ustraje na provedbi arbitražne presude, a sastanak premijera Andreja Plenkovića s čelnicima parlamentarnih stranaka o bilateralnom rješavanju prijepora smatra prvim znakom popuštanja Hrvatske.

>>>Dvije ribarice položile mreže kod crte razgraničenja

"Arbitražna presuda je sasvim jasna, zato nam nije potreban nikakav posebni bilateralni dogovor", kazao je Erjavec novinarima nakon sjednice slovenske vlade reagirajući na medijske napise da bi hrvatski premijer Andrej Plenković mogao predložiti Sloveniji bilateralni sporazum uz poseban režim za hrvatske ribare u Savudrijskoj vali, u dijelu koji su arbitri dodijelili Sloveniji. Takav eventualni prijedlog o posebnom režimu za hrvatske ribare za Sloveniju nije prihvatljiv, kazao je Erjavec.

S druge strane, Erjavec je rekao da današnji sastanak Plenkovića s čelnicima parlamentarnih stranaka na kojem će zatražiti podršku za bilateralno rješavanje graničnog prijepora sa Slovenijom, pozdravlja kao prvi znak popuštanja Hrvatske.

"Očito su na hrvatskoj strani došli do spoznaje da arbitražna presuda ipak postoji, što su do sada nijekali", rekao je Erjavec, uz ocjenu da je "promjeni retorike" u Zagrebu doprinijela i njegova najava da će Slovenije blokirati ulazak Hrvatske u Organizaciju za gospodarski razvitak i suradnju (OECD).

>>>Pejčinović Burić: Erjavec je agresivan i bezobrazan, a slovenski pritisak oko arbitraže neuspješan

"Smatram da Slovenija mora ustrajati na provedbi arbitražne presude koja je sasvim jasna. Ako bismo ušli u bilateralne pregovore i promjenu odluke arbitara, bojim se da bi to bio kraj poštovanja onoga što je arbitražom odlučeno", kazao je Erjavec.

Posebna vladina skupina koja se bavi zakonskim okvirima primjene arbitražne presude posjetit će danas popodne slovensku obalu i sa stanovnicima pograničnih naselja i ribarima u Piranskom zaljevu razgovarati o implikacijama arbitraže i prijedlogu "sistemskog zakona" kojega u tom smislu vlada namjerava usvojiti u parlamentu do kraja rujna.

Ista je skupina proteklih dana već posjetila pogranične općine u Prekmurju i slovenskoj pokrajini Gorjanci (koja graniči sa Žumberkom), obećavši svima koje bi razgraničenje prema arbitražnoj odluci moglo pogoditi materijalnu i moralnu potporu.

>>>Vajgl: Argument Plenkovića i Pejčinović Burić o izlasku iz arbitraže ‘je apsurd i glupost’

Slovenski mediji i dalje prenose oštre osude svih koalicijskih čelnika predsjedniku parlamentarnog odbora za obranu Žanu Mahniču koji je, kako navode, izazvao nepotrebno dodatno zaoštravanje ozračja u odnosima s Hrvatskom popodnevnim zatvorenim zasjedanjem na kojemu je glavna točka "spremnost slovenske vojske za slučaj mogućih konflikata s Hvatskom" u slučaju primjene arbitražne presude od strane Slovenije.

>>>U Sloveniji ‘potpuno neprimjerena’ sjednica o spremnosti vojske za primjenu arbitraže

Kako javlja slovenski radio, sve tri koalicijske stranke u Cerarovoj vladi odlučile su se bojkotirati sjednicu, a na njoj neće sudjelovati niti pozvana ministrica obrane Andreja Kastič. Ipak, doznaje se da će na sjednici sudjelovati pozvani iz premijerova i predsjednikova ureda. Neki mediji navode da vodstvo parlamenta zbog Mahničeva "neodgovornog" i politički motiviranog poteza razmišlja o njegovu smjenjivanju s mjesta predsjednika tog odbora.

01. svibanj 2024 23:58