Aktualno
StoryEditor

Popravci, programiranje, strategija, špijunaža - zanimljivo natjecanje hrvatsko-njemačkih robota

22. Ožujak 2018.
Ah, ah, i ah, što reći dragi čitatelji, sve je već rečeno, bajke su ispisane, junaci su opjevani, zmajevi likvidirani, a princeze spašene. Ovaj sastavak bih lagano mogao napisati kao svojevrsnu recenziju putovanja ili razmjene učenika ili bilo čega meni dragog. Mogao bih ovo napisati kao ulomak iz romana, putopis ili napraviti video gdje sažimam sve najvažnije stvari s putovanja....No ostavimo filozofiranje sa strane i pričajmo o razmjeni učenika, kao što i dotična tema nalaže.... Pa počnimo! – tako je svoje viđenje školskog projekta o robotici započeo Daniel.

Već godinama Deutsche Telekom Stiftung promovira razvoj školskih partnerstava između Junior Ingenieur Akademie (JIA) u Njemačkoj i škola u srednjoj, istočnoj i jugoistočnoj Europi kao što su Hrvatska, Slovačka, Mađarska, Rumunjska, Poljska i Češka. Jezgra školskog partnerstva je suradnja na tehničkom i znanstvenom području, a sve u potpunosti financira Deutsche Telekom (putne troškove, troškove hotela za učitelje, kulturne programe, materijale za tehničke programe, znanstveno osiguranje u inozemstvu i sl.)

Prijava na natječaj

Osnovna škola Brezovica Zagreb redovito prati projekte na web stranicama domaćih i inozemnih tvrtki kako bi najbolje ostvarili svoje ideje. Također, škola je prijavljena na Erasmus+ i e-twinning. Učiteljica Maja Novaković naišla je na natječaj Deutshe Telekoma i prijavila školu, ne očekujući previše. Međutim, iznenadila se.

>>>Obzor 2020.: Hrvatska dobila novac za institucionalno istraživanje robotike

- Vrlo zanimljivo je bilo to što učenici u njemačkim školama imaju daleko bolju organizaciju nastave informatike, od informatičke opremljenosti učionice do nastavnog plana i programa, nego mi. Zato je to bio još veći izazov, rekla je Jelena Petrović, defektologija u OŠ Brezovica.

Nakon toga su krenule pripreme koje su sveukupno trajale 8 mjeseci. Nakon pripremnih posjeta njemačkih nastavnica Hrvatskoj i hrvatskih nastavnica Njemačkoj teškom mukom odabrano je 15 učenika 8. razreda iz svake zemlje koji su sudjelovali u projektu.

>>> FOTO: Croatian Makers liga potvrđuje da je ‘brza i uspješna transformacija moguća’

- Komisiju odabira učenika činili su učiteljica informatike Maja Novaković, tadašnji učitelj informatike Ivan Roso i ja. Svi prijavljeni učenici pohađaju nastavu informatike, a odabrani su oni s uzornim vladanjem te većim afinitetom prema informatici, rekla je Jelena Petrović i dodala da je odabir bio jako težak jer ih se prijavilo puno više od očekivanja. S njemačke strane iz Hardtberg Gymnasium Bonn voditeljice su bile Mone Veismann kao STEM učiteljica i Maja Taraš kao učiteljica i prevoditeljica.

Projekt

Projekt, podijeljen u dva dijela, obuhvaćao je izradu auto-robota čiji je zadatak kretanje po zadanoj crti pomoću Micro:bit kontrolera. U prvom dijelu 15 učenika iz OŠ Brezovica u veljači je otišlo u Bonn gdje su imali zadatak dizajnirati šasiju u CADu i printati 3D pisačem te izgraditi dodatke na liniji ploče (Kitronic). Drugi dio projekta bio je dolazak njemačkih učenika u Zagreb u ožujku, a zadatak je bio montaža automobila – motor s više brzina, senzor odbora i kontroler, programirali njegovo kretanje u micro:bitu. Sveukupno je napravljeno 15 robot-autića, po jedan na svaki hrvatsko-njemački par.

>>>U svijetu ih nagrađuju, ali hrvatske robotičare na domaćem terenu baš se i ‘ne šljivi’

Nakon oba dijela, 20. Ožujka je u OŠ Brezovica održano natjecanje s robotima u sklopu ceremonije zatvaranja projekta.

- Međutim, nisu naučili samo stvari vezane za informatiku. Osvijestili su još više spoznaju o svijetu, drugim kulturama i jezicima, različitostima, porastu samopouzdanja. Povratkom u Zagreb, donijeli su odluke o promjenama koje žele u svojoj okolini jer su se upoznali s njihovim dobrobitima u Njemačkoj. I na to smo još više ponosni. Naime, Podnaslov projekta bio bi ‘Nikola Tesla‘. S obzirom na podnaslov učenici su posjetili u Bonnu tvornicu SWB Energie und Wasser. U Hrvatskoj su posjetili Rimac Automobile, multimedijsku izložbu ‘Mind from the future‘ i Smiljan, rodnu kuću Nikole Tesle. Uz sve radne obveze vezane za projekt, našlo se vremena i za penjanje na umjetnoj stijeni, planinarenje, svakodnevno druženje, a da se ne zaboravi i završni tulum na kuglanju.

>>>Čatić: Kiborgizacija, robotizacija i digitalizacija vode u transhumanizam

Natjecanje

Završnica projekta bilo je natjecanje u kojem je sudjelovalo svih 30 učenika podijeljenih u 5 timova. Na taj su način imali mogućnost iskoristiti ‘bolje‘ robote za ostvarivanje boljih rezultata. Svaki je tim imao 3 njemačka i 3 hrvatska učenika. Cilj natjecanja bio je u što kraćem vremenu priječi stazu, a da pritom auto-robot ne skrene s crne linije.

- Uff, natjecanje je bilo uzbudljivo. Popravljali su se detalji na robotima, tražile se nove baterije, programirala se nova brzina, birala se strategija prolaska autića po liniji, odabiralo se ime tima, špijunirali su se drugi timovi. Bilo je vrlo zanimljivo.

>>>Vrdoljak: Volio bih da napravimo ozbiljnu politiku kreativnih industrija i startup scene

Pobjedu je odnio tim Gamler, koji je osvojio početni paket za Arduino. Nagrada predstavlja poticaj na daljnje usavršavanje u programiranju i istraživanju informatičkog svijeta. Svi ostali timovi dobili su utješne nagrade.

- Nadamo se nastavku suradnje s HGB-om, vjerojatno u nekom drugom projektu. Učenici su rekli da ima je ovo iskustvo najbolje u životu, čak bolje od maturalca. Zainteresiranost za robotiku sada je na leđima nastavnika srednjih škola jer su u ovom projektu sudjelovali osmaši, zaključila je Jelena Petrović.

26. travanj 2024 13:16